Επιστροφή στις νίκες του Παναθηναϊκού με τεράστια ανατροπή [vids]

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 - 22:55

Οι «πράσινοι» γύρισαν το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα από το -16 και επικράτησαν με 75-66, τελικά, των Σέρβων.

Τέλος στο αρνητικό σερί που είχε, έβαλε απόψε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πέτυχαν μια εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Αν και βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους (37-53) στο 25', στη συνέχεια άλλαξαν το… τσιπάκι. Έπαιξαν δυνατά στην άμυνα και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του ματς. Έτσι κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα και τελικά να φτάσουν σε μια πολύ σημαντική νίκη με 75-66. Μιας και ήρθε μετά από 6 σερί ήττες στην Euroleague. Ήταν, δε, η πρώτη για τον Χρήστο Σερέλη στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να περάσει από την αρχή την μπάλα μέσα στη ρακέτα του Αστέρα. Το έκανε με επιτυχία. Με τον Παναγιάννη να έχει 6 πόντους, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7) στο 6'. Αλλά εκεί οι Σέρβοι έκαναν σερί 10-0 για να προηγηθούν 17-7 στα 24'' πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Παρότι οι «πράσινοι» είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, αμυντικά είχαν πολλά ζητήματα. Ειδικά στην περιφερειακή τους άμυνα. Αν και μείωσαν στους 6 (20-26) στο 15', Νέντοβιτς και Πετρούσεφ οδήγησαν την ομάδα του Βελιγραδίου στο 38-27 και στο +13 του ημιχρόνου.

Κάτι που συνεχίστηκε ως το 25' όταν οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +16 (37-53) στο ΟΑΚΑ. Εκεί, όμως, ήταν λες και γύρισε ο διακόπτης. Ο μεν Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε ριζικά, ο δε Αστέρας ήταν λες και… έσβησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Όλα αυτά εξηγούν πώς το 37-53 έγινε τελικά 75-66. Δηλαδή πώς οι «πράσινοι» έτρεξαν στα τελευταία 15' του ματς επί μέρους 38-13! Με τον Τόμας να έχει 3/3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, τον Παπαγιάννη σταθερή αξία και τον Μαντζούκα να βοηθά, άρχισε η αντεπίθεση του «τριφυλλιού».

Ο Γουίλιαμς έφερε το ματς στο καλάθι (52-54) στα 38'' πριν λήξει η 3η περίοδος. Με πέντε πόντους του Γουόλτερς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 59-55, ενώ ο Λι με κλέψιμο τελείωσε άλλη μια φάση για το 64-58 (35'). Οι βολές του Παπαγιάννη στο 39' για το 71-60, οριστικοποίησαν την επιστροφή του Παναθηναϊκού στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.