Η Μονακό έριξε 100άρα στη Βιτόρια χωρίς Τζέιμς [vid]

Σάββατο, 11 Μαρτίου 2023 - 00:41

Νίκησε 102-93 στην έδρα της Μπασκόνια και έμεινε ζωντανή στο… κόλπο για το πλεονέκτημα της έδρας.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, η Μονακό έφυγε νικήτρια από τη Βιτόρια. Στο τελευταίο, χρονικά, ματς της 28ης αγωνιστικής στην Euroleague οι Γάλλοι με εξαιρετικό φινάλε στο ματς νίκησαν 102-93 την Μπασκόνια. Το αποτέλεσμα ήταν πώς έφτασαν στο 18-10 και διατήρησαν τις ελπίδες τους, για να πάρουν το πλεονέκτημα της έδρας.

Το ματς είχε πολύ υψηλό τέμπο από την αρχή. Η ομάδα από τη χώρα των Βάσκων είχε τον έλεγχο τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο όσο και στο διάστημα ως τα μισά του δεύτερου. Σε εκείνο το σημείο ήταν μπροστά με +8 (37-29). Ωστόσο, οι Γάλλοι αντέδρασαν και με επί μέρους 23-10 ως το ημίχρονο, γύρισαν το ματς και βρέθηκαν στο +5.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχισε να βρίσκει επιθετικές λύσεις, διατηρώντας τα ηνία στο σκορ ως το 25' (61-64). Όμως, Τόμπσον και Χάουαρντ ανέλαβαν δράση για το σερί 10-0 (71-64) της Μπασκόνια. Εντούτοις ξανά η Μονακό αντέδρασε ξανά και με τον Χολ προηγήθηκε εκ νέου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο ως το 37' που την βρήκε να έχει το προβάδισμα με 91-87. Ακολούθησε ένα 15-2 των Μονεγάσκων με πρωταγωνιστές τους Οκόμπο και Λόιντ που τους οδήγησε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102.