Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ, νέο «κάζο» του Παναθηναϊκού [vids]

Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 - 21:02

Μετά από 8 χρόνια ο Δικέφαλος νίκησε 81-73 τους «πράσινους», που έχασαν κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ένα τεράστιο σερί νικών, 21 συνολικά και 9 στη Θεσσαλονίκη, που «έτρεχε» ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ έληξε απόψε. Στο ματς που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική της Basket League, ο μαχητικός Δικέφαλος του Βορρά νίκησε 81-73 τους «πράσινους». Σημείωσε, δε, την πρώτη νίκη στα μεταξύ τους ματς μετά τη σεζόν 2014-15, όταν και είχε επικρατήσει με 71-54. Μια νίκη που κρίθηκε από την υπεροχή των Θεσσαλονικέων στα ριμπάουντ, στους πόντους από δεύτερες επιθέσεις και τον εξαιρετικό Χαντς (27π.).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 10-5 στο 5' με 7 πόντους του Φράνκε! Όμως οι «πράσινοι» με Γ. Καλαϊτζάκη (6π.) και Μπέικον (4π.), έκαναν σερί 13-3 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων. Η δεύτερη περίοδος συνδυάστηκε με σερί. Αρχικά του Δικεφάλου του Βορρά (8-0) για να προηγηθεί 21-18 (12'), για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με δικό του 5-0 (21-23, 13').

Ο Μποχωρίδης έφερε το «τριφύλλι» στο +5 (23-28) στο 15', ενώ ο Παπαγιάννης με 2/2 βολές στο +6, 29-35 (18') και με τρίποντο στους 9 (31-40, 19'). Ωστόσο, η ομάδα του Τακιανού με σερί 7-0 στα τελευταία 89'' του πρώτου ημιχρόνου, πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ με το κάρφωμα του Ρένφρο και τις 3/3 βολές του Χαντς βρέθηκε στο +4 (48-44). Η «απάντηση» του Πονίτκα ήρθε με τρίποντο (48-47, 24'). Δύο διαδοχικά τρίποντα του Τσιακμπά, έφεραν τον Δικέφαλο του Βορρά στο +8, 56-48 (26'). Εκεί, όμως, «ξύπνησε» ο Μπέικον που με δύο τρίποντα μείωσε στο καλάθι, 58-56 (28'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο, σε «νεκρό» χρόνο, του Γ. Καλαϊτζάκη και τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Ωστόσο, η τελευταία περίοδος είχε μια άλλη τροπή. Με το καλάθι του Γκουντάιτις, το «τριφύλλι» προηγήθηκε 66-64 (34'). Αλλά ο ΠΑΟΚ με 8-0 χάρη στον Χαντς βρέθηκε στο +6 (72-66, 36'). Το τρίποντο του Μπέικον ήταν το τελευταίο σημείο του ματς που οι «πράσινοι» ήταν μέσα στο ματς (72-69, 37'). Αν και μείωσαν 77-73 με τις 2/2 βολές του Παπαγιάννη (55.7'') δεν είχαν συνέχεια. Με τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη με τον Φώτη Τακιανό στον πάγκο του.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.