Απίθανη ανατροπή της Παρτιζάν με τον Ερυθρό Αστέρα [vids]

Δευτέρα, 13 Μαρτίου 2023 - 23:58

Γύρισε το ματς από το -20 και νίκησε 92-81 για την 21 αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας.

Τεράστια νίκη για την Παρτιζάν στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, για την 21η αγωνιστική. Στο μεγάλο ματς της «Stark Arena», οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά, 44-24, στο 18'. Όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς με «όπλο» την άμυνά της γύρισε το ματς. Ειδικά, με το σερί 18-0 που έκανε από το 29' ως το 35'. Έτσι έφτασε τελικά στη νίκη με 92-81, με κορυφαίο τον Λεσόρτ (27π., 8ρ.). Από την πλευρά των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου, ο Καμπάτσο είχε 21 πόντους, όλους στο πρώτο μέρος!

Στο παραδοσιακό σερβικό ντέρμπι, αλλά για την Αδριατικής Λίγκας αυτή τη φορά, ο Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά. Με Καμπάτσο (6π.) και Μπέντιλ (4π.) προηγήθηκε 12-5 (6'). Ο Αργεντινός ήταν ασταμάτητος και έγινε νωρίς διψήφιος (11π.) για το 17-6 του Ερυθρού (7'), ενώ ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (24-12, 19'').

Επιπλέον, η ομάδα του Ιβάνοβιτς συνέχισε και αύξησε τη διαφορά στο +15 (30-15) με το έμμεσο τρίποντο του Ντόμπριτς. Ο Καμπάτσο έδειχνε σε εκπληκτική ημέρα (19π.) και έστειλε τη διαφορά στους 20 (44-24) στο 18', για να κλείσει το ημίχρονο με 21 πόντους! Η Παρτιζάν με 6-0 και το καλάθι του Παπαπέτρου μείωσε στα μισά του ματς στους 14.

Ωστόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς μέσα από την άμυνά της, σιγά-σιγά, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Μετά τις βολές του Βιλντόζα (38-54, 23'), η Παρτιζάν έκανε σερί 13-5 με εξαιρετικό τον Λεσόρτ (7π.). Αν και η διαφορά επέστρεψε στο +11 (62-51) για τον Ερυθρό Αστέρα, το ματς είχε αλλάξει momentum. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 5-0 χάρη στον Μάνταρ και μείωσαν στο -3.

Όμως συνέχισαν το ίδιο δυναμικά και στην τέταρτη περίοδο. Με σερί 13-0 και συνολικά 18-0 ως το 35' (76-66), η ομάδα του Ομπράντοβιτς έβαλε τις βάσεις της νίκης. Αν και ο Αστέρας μείωσε 76-70 με τον Μίτροβιτς (36'), η Παρτιζάν «απάντησε» με 5-0 (81-70, 37'), για να κλείσει το ματς με το τρίποντο του Έξουμ.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81.