Euroleague: Χάνεται η 4άδα για την Φενέρ

Τρίτη, 21 Μαρτίου 2023 - 22:18

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ηττήθηκε εντός από την Αρμάνι Μιλάνο με 82-75

Πλήγμα αποτέλεσε για την Φενέρμπαχτσε η ήττα με 75-82 από την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στην Κωνσταντινούπολη σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής της Euroleague. Ήταν η 2η σερί ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη η οποία με ρεκόρ 17-12 απομακρύνεται από τον στόχο της τετράδας (2 νίκες μακριά).

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-16, αρνούμενοι να εγκαταλείψουν τον δύσκολο, όπως έχει εξελιχθεί, στόχο της πρόκρισης στα πλέι οφ.

Η διάρκεια της Αρμάνι στο κομμάτι της άμυνας στα 30 λεπτά της αναμέτρησης (κράτησε σε κάθε περίοδο τη Φενέρ κάτω από τους 20 πόντους), έκανε τη διαφορά για τους Ιταλούς, οι οποίοι εξασφάλισαν το προβάδισμα από το πρώτο τζάμπολ και δεν το έχασαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 26 πόντους και 5/8 τρίποντα αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή των νικητών, ενώ 19 πρόσθεσε ο Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό. Από τη Φενέρ προσπάθησε ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 22 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στο απόλυτο μηδέν επιθετικά (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος) σε 18 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-37, 52-61, 75-82