Ο Προμηθέας νίκησε την Παρί και πήρε το πλεονέκτημα [vids]

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2023 - 21:34

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε 84-81 την γαλλική ομάδα και περιμένει τον αντίπαλό της από τον άλλο όμιλο του Eurocup.

Με το τρίποντο του κορυφαίου του στο ματς, του Άντονι Κάουαν (38π.) στα 4,3'', ο Προμηθέας πέτυχε τον μεγάλο του στόχο. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε, στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» της αχαϊκής πρωτεύουσας, 84-81 την γαλλική Παρί και ζευγάρωσε τις νίκες απέναντί της. Έτσι εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο γύρο των play off του Eurocup. Κάτι που σημαίνει πώς θα δώσει το ματς της πρόκρισης στην έδρα της. Επίσης, περιμένει τον αντίπαλό της που θα προκύψει από την τελική κατάταξη στον άλλο όμιλο της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν στα μέτρα των Πατρινών. Μιας και στο πρώτο δεκάλεπτο, τόσο με τον Κάουαν όσο και με τον Κουλμπόκα, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ειδικά με τον Αμερικανό γκαρντ που ήταν ασταμάτητος και σημείωσε τους 16 από τους 27 πόντους του Προμηθέα. Λογικό ήταν να αντιδράσει η γαλλική ομάδα και να πλησιάσει στο σκορ. Όμως, το δίδυμο των Κουλμπόκα και Κάουαν έφερε ξανά τους Πατρινούς στου +10 (38-28). Η Παρί μείωσε στους 3 (38-35), για να κλείσει το ημίχρονο στους 10.

Επιπλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν ανάλογο. Δηλαδή, πότε μείωναν οι Γάλλοι, πότε έπαιρνε ξανά διαφορά ο Προμηθέας. Αρχικά, οι Γάλλοι κατέβασαν τη διαφορά στους 4 (46-42), όμως ο Κάουαν την έφερε ξανά στα διψήφια επίπεδα (55-45), φτάνοντας τους 29 πόντους. Ωστόσο οι παίκτες της Παρί την κατέβασαν ξανά στους 4 (58-54). Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε κάπου στη μέση, με την ομάδα της Πάτρας στο +7. Η ομάδα από το Παρίσι μείωσε σε 66-63, αλλά ο Προμηθέας πήρε… αέρα 11 πόντων (76-65) στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έκαναν σερί 10-0 και ισοφάρισαν 81-81 στα 28'' με τον Ουάλας. Όπως προαναφέραμε, ο Κάουαν με το νικητήριο τρίποντο στα 4,3'' διαμόρφωσε το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.