Ήττα της Μπασκόνια στο Βελιγράδι και μπλέξιμο [vid]

Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2023 - 22:19

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 74-63 τους Βάσκους και τους έκανε τη ζωή «δύσκολη» για την είσοδο στην 8άδα της Euroleague.

Με κορυφαίο τον Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 74-63 στο Βελιγράδι την Μπασκόνια. Βέβαια, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει κάτι για τους Σέρβους. Αλλά για τους Βάσκους ήταν μια ήττα που τους βάζει σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την είσοδο στα play off.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια επέβαλλε το ρυθμό της. Καθώς πήγε το ματς σε υψηλό τέμπο. Βρέθηκε στο 3' να προηγείται 7-0. Με το τρίποντο του Βιλντόζα, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 7-11 (4'), αλλά ο Κότσαρ έδωσε το +8 στους Βάσκους (7-15, 6'). Η ομάδα του Πεναρόγια πέτυχε 26 πόντους στην πρώτη περίοδο, για να μειώσει στο φινάλε της ο Νέντοβιτς στους 5.

Όμως στη δεύτερη περίοδο η σερβική ομάδα έπαιξε πολύ δυνατά στην άμυνα. Διότι μετά το 35-23 της Μπασκόνια (13') ακολούθησαν πάνω από 7 λεπτά, όπου οι Βάσκοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους! Ο Αστέρας έκανε σερί 14-0 με τον Μπέντιλ να σκοράρει 7 πόντους, για να προηγηθεί 37-35 (19').

Ακόμη ένα σερί 6-0 από τους γηπεδούχους ως το 24', τους οδήγησε στο +7 (45-38). Ο Μπέντιλ με τρίποντο έδωσε… αέρα 10 πόντων στην ομάδα του Βελιγραδίου (50-40, 25'). Ωστόσο, οι Βάσκοι με τα τρίποντα των Χομς και Μαρίνκοβιτς μείωσαν στους 6. Αλλά οι Σέρβοι με τον Πετρούσεφ την έφεραν εκ νέου στους 10 (59-49, 31'), αλλά και στους 11 (62-51, 33') με το τρίποντο του Νέντοβιτς.

Με τον Τόμπσον να βρίσκει ρυθμό επιθετικά, η Μπασκόνια μείωσε σε 62-57 (36'). Εκεί, όμως, ο Καμπάτσο με τρίποντο έφερε ξανά τη διαφορά στους 8 (65-57). Όμως ο Νέντοβιτς ήταν καθοριστικός και φτάνοντας τελικά τους 20 πόντους, διαμόρφωσε το τελικό 74-63 για τους Σέρβους. Μια ήττα που έβαλε σε… μπλεξίματα της Μπασκόνια, αναφορά με την 8άδα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 39-38, 55-49, 74-63.