Ο Μίροτιτς έκανε τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ [vids]

Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2023 - 22:30

Με 26 πόντους οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη 88-74 κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά και μαθηματικά στα play off. Πάλεψε όσο μπορούσε ο Παπαγιάννης (19π, 7ρ., 2ασ., 2κοψ.).

Ο «λαβωμένος» Παναθηναϊκός (σ.σ.: χωρίς Μπέικον, Πονίτκα και τον Λι να έχει προβλήματα) πάλεψε όσο μπορούσε το ματς με την Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, οι Καταλανοί με τον εξαιρετικό Μίροτιτς (26π. με 4/4β.,, 5/5διπ., 4/8τρ.) έκανε τη διαφορά. Αν και ο Παπαγιάννης πάλεψε όσο μπορούσε (19π, 7ρ., 2ασ., 2κοψ.), δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα 88-74. Με το αποτέλεσμα αυτό οι «blaugrana» πέρασαν και μαθηματικά στα play off της Euroleague.

Οι «πράσινοι» έκαναν δυναμική εκκίνηση στο ματς. Με τον Γκριγκόνις (5π.) να ευστοχεί σε τρίποντο, προηγήθηκαν 9-2 (3'). Η ομάδα του Σερέλη είχε καλό επιθετικό ρυθμό και στο 5' βρέθηκε στο +9 (14-5) μετά το κάρφωμα του Παπαγιάννη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητος (9π. με 3/3διπ, 1/1τρ.) και με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 11 (23-12, 8'). Η είσοδος του Βέσελι βοήθησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα που βελτίωσε τις επιθετικές τις επιδόσεις. Έτσι μείωσε σε 25-22 με τον Χίγκινς, σε «νεκρό» χρόνο, με επί μέρους 10-2 στα τελευταία 2:52 της περιόδου. Καθώς το «τριφύλλι» στο διάστημα αυτό είχε 0/4 βολές.

Επιπλέον, με τον Κάλινιτς οι Καταλανοί προσπέρασαν 27-25 (13'). Οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς σκορ για 5:26 και βρέθηκαν στο -7 (27-34) από το δίποντο του Τόμπι. Ακόμη δεν πήραν σκορ από σουτ εντός παιδιάς για 7:22, πριν σκοράρει ο Γουίλιαμς για το 29-34 (16'). Αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπαρτσελόνα (σ.σ.: 6) και τα τρίποντα του Τόμπι (11π., 3/3τρ.) βοήθησαν τους Καταλανούς να βρεθούν στο +9 (33-42), αν και ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει προσωρινά σε 33-34 (18') με τις βολές του Γκριγκόνις.

Ο Μίροτιτς πέτυχε τους δέκα πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο. Έτσι, οι Καταλανοί με επί μέρους 10-3 κατάφεραν να προηγηθούν με +14 (39-53) στο 22'. Γκριγκόνις και Τόμας έδωσαν λύσεις στην επίθεση (45-53, 23'). Όμως ο Μαυροβούνιος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και σημείωσε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Όταν οι «πράσινοι» μείωσαν σε 60-65 με το έμμεσο τρίποντο του Παπαγιάννη (29'), η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ξανά με 8 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Βαρκελώνης συνέχισε να ελέγχει το ματς. Αλλά ο Λι με τρίποντο μείωσε ξανά στους 5 (70-75, 36'). Εκεί ο Μίροτιτς, όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 70-78! Επιπλέον, με τον Τόμπι να σκοράρει ξανά έξω από τα 6,75μ. (4/6τρ.), η διαφορά πήγε στους 11 (83-72, 38') ουσιαστικά τελειώνοντας το ματς. Ο ίδιος πέτυχε το τελευταίο καλάθι της Μπαρτσελόνα, πριν διαμορφώσει ο Γκριγκόνις με μια βοή το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88.