Η… αδιάφορη Άλμπα «τιμώρησε» την Εφές [vids]

Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2023 - 22:54

Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 95-93 την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης που «καίγονταν» και τις κάνει «δύσκολη» τη ζωή για τα play off.

Η Euroleague είναι ένα πρωτάθλημα που για να νικήσει μια ομάδα, θα πρέπει να έχει 100% συγκέντρωση και στα 40 λεπτά. Επιπλέον, δεν υπάρχει ομάδα χωρίς κίνητρο. Ακόμη και όταν δεν υπάρχει ουσιαστικός στόχος. Ωστόσο, το γόητρο παίζει ρόλο. Όλα αυτά δεν τα είχε η Εφές στο Βερολίνο. Έδωσε δικαιώματα στην Άλμπα και οι Γερμανοί πέτυχαν μια μεγάλη νίκη με 95-93.

Αλλά από την άλλη, ήταν… κάζο για την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης που πλέον είναι σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την πρόκριση στα play off της Euroleague. Η Εφές προηγήθηκε 91-88 με το τρίποντο του Πλάις, 1:13 πριν το τέλος, αλλά και 93-90 στα 48,4'' με τον Μίτσις. Όμως, οι Βερολινέζοι ισοφάρισαν 93-93 με τον Μπλατ (32,5'') και νίκησαν με το φόλοου-κάρφωμα του Σίκμα στα 1,3''.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Μίτσιτς ήταν «ζεστός». Με 8 πόντους έφερε την Εφές στο +5 (11-16), αλλά η Άλμπα με σερί 9-0, προσπέρασε 20-16 και έκλεισε την περίοδο με +3. Με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ο σύλλογος από το Βερολίνο βρέθηκε στο +8 (33-25) με τον Βέτζελ. Το προβάδισμα παρέμεινε για τους Γερμανούς χάρη στον Λο, ενώ με τρίποντο στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Σμιθ το έστειλε στους 9, στα μισά του ματς.

Ο Σμιθ συνέχισε να σκοράρει με μεγάλη άνεση και η διαφορά έφτασε στο +19 (61-42, 23') με τον Λο. Η Εφές αντέδρασε και με 13-3 μείωσε 64-55 με τον Μπράιαντ (27'). Επίσης, η άνοδος του Κλάιμπερν ήταν καθοριστική σε εκείνο το σημείο. Έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας 14 και μείωσε στον πόντο. Μάλιστα βρέθηκε στο +4 (68-72) στο 31' με τον Μίτσιτς, αλλά και το +7 (75-82, 36') ξανά με τον Κλάιμπερν.

Δύο διαδοχικά τρίποντα του Σμιθ έφεραν τοι ματς στα ίσα (84-84, 38'). Η Εφές συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά η Άλμπα έβρισκε άμεσα «απαντήσεις» με τις βολές των Σίκμα και Σμιθ. Όπως προαναφέραμε, ο Μπλατ με τρίποντο στα 32,5'' ισοφάρισε 93-93. Στη συνέχεια η Άλμπα έπαιξε άμυνα με τον Μπράιαντ να αστοχεί στα τρίποντο. Ο Λο αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σίκμα με φόλοου-κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 95-93 στα 1,3'' για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-40, 68-67, 95-93.