Η Μακάμπι πέρασε από το «Astroballe» και πατά γερά στην 8άδα [vids]

Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2023 - 23:25

Οι Ισραηλινοί νίκησαν 85-67 την Βιλερμπάν στη Γαλλία και ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας στην Euroleague.

Ακόμη πιο γερά πάτησε απόψε στην 8άδα των play off η Μακάμπι. Καθώς ο σύλλογος του Τελ Αβίβ νίκησε 85-67 την Βιλερμπάν στο «Astroballe» και είναι στην 6η θέση της Euroleague. Βέβαια, η νίκη της ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Μιας και στο πρώτο η ASVEL ήταν άκρως ανταγωνιστική και έβαλε… δύσκολα στην ομάδα του Κάτας.

Η Μακάμπι από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της. Ήδη από το 3' βρέθηκε μπροστά με +6 (6-12). Αλλά στη συνέχεια, οι Γάλλοι με κορυφαίο τον Ντε Κολό αντέδρασαν και προσπέρασαν με 20-16, για να κλείσει το δεκάλεπτο ισόπαλο. Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν στις αρχές του δεύτερου με 28-24, αλλά και πιο μετά με +5 (32-37) χάρη στον Λορέντζο Μπράουν. Παρόλα αυτά, οι Γάλλοι δεν το παράτησαν το ματς. Έτσι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -3.

Ο Μπόλντγουιν στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικός στην επίθεση. Με τα τρίποντά του έφερε μπροστά την Μακάμπι με 57-50, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μάρτιν και Μπράουν για το +9. Με ένα γρήγορο 6-0 ως το 33', ο σύλλογος του Τελ Αβίβ προηγήθηκε 74-59 (33') και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις της νίκης στη Γαλλία. Η Βιλερμπάν δεν είχε πια δυνάμεις να επιστρέψει. Το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο στο 39' έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους, 63-83! Ο Τάιους πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ματς για το τελικό 67-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-46, 59-68, 67-85.