Καταιγιστική Ρεάλ, νίκες για Φενέρμπαχτσε και Μονακό [vids]

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 - 21:55

Οι Μαδριλένοι πέρασαν από την Μπολόνια, ενώ Τούρκοι και Μονεγάσκοι αξιοποίησαν τις έδρες τους.

«Παρέλαση» έκαναν οι Ισπανοί στην Μπολόνια. Άλλη μια νίκη για τη Ρεάλ, με μεγάλη διαφορά στην Ιταλία. Με τον Γιαμπουσέλε να έχει 8 πόντους ως το 4', η Ρεάλ προηγήθηκε 12-6. Επιπλέον, με σερί 13-0 προηγήθηκε 23-6 στο 8'. Οι Ιταλοί χάρη στα δύο τρίποντα του Οτζελέγιε πέρασαν τους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ωστόσο, στο δεύτερο ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί. Με το τρίποντο του Μπελινέλι μείωσαν στους 9 (23-32, 13'). Επιπλέον, ο Σενγκέλια με 2/2 βολές κατέβασε τη διαφορά στους 7 (31-38, 17'). Όμως, οι Μαδριλένοι βρήκαν σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (33-50) με το τρίποντο του Γιασμπουσέλε από τη ρακέτα τους. Η Βίρτους μείωσε σε 43-52 (23), αλλά η Ρεάλ ξέφυγε ξανά με 15 (43-58) και διατήρησε το +10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ έφυγε μπροστά με +16 (58-74, 32'), αλλά και στο +22 (66-88).

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 33-50, 58-68, 79-96.

Η Φενέρμπαχτσε με «όπλο» την ευστοχία της, αλλά και τον πλουραλισμό στην επίθεση, νίκησε 87-79 την Ζαλγκίρις. Ανοικτό ματς ως το 9' με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (17-16), αλλά ο Ντόρσεϊ έστειλε τη διαφορά στους 9 (25-16, 11'). Με τα τρίποντα του Πολονάρα η Ζαλγκίρις πλησίασε στον πόντο (31-30), αλλά τα 8/12 σουτ έξω από τα 6,75μ. έδωσαν στην ομάδα του Ιτούδη το +11 του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί το πάλεψε κυρίως λόγω των 8 επιθετικών ριμπάουντ στο πρώτο μέρος. Η Ζάλγκιρις πλησίασε στους 7 (51-44, 24') με τρίποντο του Σμιτς. Η τουρκική ομάδα, όμως, διατήρησε το προβάδισμα στα όρια των 10 πόντων. Ο Ντόρσεϊ με 3/3 βολές την έστειλε στους 15 (77-62, 35'). Οι Λιθουανοί επέστρεψαν στα 58'' και πλησίασαν στους 4 (83-79), αλλά η Φενέρμπαχτσε ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79.

Η Μονακό νίκησε 90-79 την Βαλένθια και έμεινε ζωντανή στο «κυνήγι» της 4άδας. Αντίθετα, οι Ισπανοί έχασαν κι άλλο έδαφος για τα play off. Το ματς στο Πριγκιπάτο είχε υψηλό τέμπο. Η Βαλένθια βρέθηκε νωρίς (5') στο +6 (8-14). Αλλά και στο +7 (14-21) στο 8'. Όμως, οι Γάλλοι αντέδρασαν στο φινάλε της πρώτης περιόδου με σερί 8-1. Επιπλέον, στο 14' η Μονακό έφερε το ματς στα ίσα (30-30). Από το καλάθι του Κλαβέρ για το 33-34, ακολούθησε σερί 12-0 των Μονεγάσκων για το +11 (45-34, 18') με το τρίποντο του Ουατάρα. Με το ημίχρονο να τους βρίσκει στο +10. Το σκορ έφτασε νωρίς (23') στο +17 (58-41), Αλλά η Βαλένθια επέστρεψε και με τον Ντούμπλιεβιτς μείωσε σε 63-56 και ο Χάρπερ σε 69-64. Ωστόσο, οι Γάλλοι ήταν ψύχραιμοι στην τελευταία περίοδο. Αν και η Βαλένθια μείωσε και στους 4 (73-69), η Μονακό δεν απειλήθηκε και νίκησε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79.