Η φορμαρισμένη Παρτιζάν και τα άστοχα τρίποντα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό [vid]

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 - 23:16

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν άμυνα, είχαν 3/20τρ. και οι Σέρβοι πέτυχαν μεγάλη νίκη με 90-75 στο Βελιγράδι.

Κάποτε θα έχανε ο Ολυμπιακός. Πόσω δε μάλλον όταν απέναντί του είχε την ιδιαίτερα φορμαρισμένη Παρτιζάν. Οι Σέρβοι επιβεβαίωσαν πώς έχουν εξαιρετική επιθετική λειτουργία. Σε συνδυασμό με τα 3/20 τρίποντα των «ερυθρολεύκων», νίκησαν 90-75 και είναι ακόμη πιο κοντά στα play off. Στην ίδια στιγμή, ο Ολυμπιακός έχει πλέον τη Ρεάλ συγκάτοικο στην πρώτη θέση της Euroleague.

Οι Σέρβοι θέλησαν να παίξουν στο δικό τους τέμπο. Δηλαδή να πάνε το ματς σε υψηλό σκορ. Αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν το παιχνίδι από μέσα, με καλή δημιουργία. Έτσι, αν και η Παρτιζάν είχε 3/3 τρίποντα ως το 6' (15-12), οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ από τον Φαλ (8π.) για το 17-16 (17'). Η αστοχία σε τρίποντα (0/5) και βολές (2/4), την ώρα που οι Σέρβοι είχαν 4/6 και 5/5, διαμόρφωσε το 27-22 του δεκαλέπτου. Με τον Ολυμπιακό να έχει 10/13διπ. και 10 ασίστ.

Ο Σλούκας ήταν εκτός ρυθμού, καθώς έκανε τρία γρήγορα λάθη, με αποτέλεσμα η Παρτιζάν να προηγηθεί 34-24 (12'). Η αστοχία από τα 6,75μ. ήταν απίθανη. Με τον Ολυμπιακό να έχει 0/10 τρίποντα ως το 15', την ώρα που η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε 6/10. Ο Πάντερ, λοιπόν, με τρίποντο έκανε το σκορ 40-26 (15'). Τα μακρινά σουτ ήταν το «μελανό» σημείο των «ερυθρολεύκων» καθώς στο 18' είχαν 0/12, ενώ οι Σέρβοι με 8/15 προηγήθηκαν με +16 (48-32). Με τον Σλούκα να μειώνει στους 14 στα μισά του ματς, αλλά να έχει 5 λάθη!

Ωστόσο μέσα από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια «ζωή» στο Βελιγράδι. Μιας και μείωσε σε 50-46 στο 26'. Με τον Γουόκαπ να οργανώνει και τον Κάνααν να δίνει λύσεις. Αλλά εκεί πάλι χάθηκε η συγκέντρωση. Ένα ακόμα λάθος (Νο6) του Σλούκα και ξανά στο +10 οι Σέρβοι (56-46). Αν και ο Ολυμπιακός περιόρισε την Παρτιζάν σε 1/8 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν μπορούσε να κρατήσει το σκορ όταν μείωνε. Όπως και στο 56-50 που έγινε άμεσα 60-50. Αλλά με 0/15 τρίποντα τί άλλο να κάνει;

Τα λάθη των «ερυθρολεύκων» ήταν καταστροφικά. Η τελευταία περίοδος άρχισε με φάουλ του Μπολομπόι σε σουτ 3 πόντων του Πάντερ και 3/3 βολές του Αμερικανού. Χρειάστηκε να περάσουν 32' για να ευστοχήσει ο Ολυμπιακός στο πρώτο τρίποντο με τον ΜακΚίσικ (1/16). Ο Λαρεντζάκης κατέβασε τη διαφορά στους 7 (67-60, 32'). Ωστόσο, η σερβική ομάδα ξέφυγε στο σκορ με 73-60 χάρη στον Έξουμ, ενώ σημαντικούς πόντους πέτυχε και ο Παπαπέτρου. Με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 17 πόντους, 83-66, στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 48-34, 60-52, 90-75.