Βήμα παραμονής για Απόλλωνα Πατρών, επιβλητικός Άρης [vids]

Σάββατο, 25 Μαρτίου 2023 - 19:29

Νίκησε 68-57 στο ντέρμπι της αχαϊκής πρωτεύουσας τον Προμηθέα. Οι «κίτρινοι» ασταμάτητοι (103-64) κόντρα στον Ιωνικό.

Μια πολύ σημαντική νίκη που αποτελεί μεγάλο βήμα παραμονής έκανε ο Απόλλων Πατρών. Στο τοπικό ντέρμπι της αχαϊκής πρωτεύουσας επικράτησε 68-57 του Προμηθέα και βλέπει το μέλλον με αισιοδοξία. Κορυφαίος ήταν ο Μακ με 27 πόντους, ενώ καθοριστικός και ο Μπόγρης με double-double (10π., 10ρ.). Στην άλλη πλευρά μόνο ο Τόμασον ήταν διψήφιος (12π.), με την ομάδα του Χριστόπουλου να έχει 3/22 τρίποντα.

Ο Απόλλων ξεκίνησε καλύτερο ματς και βρέθηκε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου στο +11 (25-14), αλλά ο Προμηθέας «απάντησε» με σερί 13-1 και προσπέρασε 27-26. Τα τρίποντα του Μακ τον κράτησαν μπροστά στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν με +13 (53-40, 27'), αλλά και με +15 (63-48, 37') και κράτησαν το διψήφιο προβάδισμα ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57.

Στο ματς του Αλεξάνδρειου, ο Άρης γιόρτασε με τον καλύτερό του τρόπο τα 109α γενέθλιά του συλλόγου. Επέστρεψε στις νίκες με το επιβλητικό 103-64 του Ιωνικού. Οι «κίτρινοι» είχαν επιθετικό πλουραλισμό με 6 διψήφιους και κορυφαίους τους Τολιόπουλο (20π., 4ασ.) και Γκούντγουιν (13π., 8ρ., 1κλ.). Στην πλευρά του Ιωνικού, ο Αρσενόπουλος είχε 15 πόντους.

Ο Άρης πήρε 35 πόντους από τα 23 λάθη του Ιωνικού, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 6! Επίσης, «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα και το μαρτυρούν οι αριθμοί (σ.σ.; 60-20 πόντοι). Ακόμα κυριάρχησε στους πόντους από δεύτερες επιθέσεις (18 με 6), αλλά και στον αιφνιδιασμό (23 με 14). Έτσι ξεπέρασε και τους 100 πόντους και νίκησε τελικά με 39 πόντους διαφορά, 103-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 59-34, 86-48, 103-64.