Η Μακάμπι «έτρεξε» με 111! [vids]

Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 - 21:26

«Υπερηχητική» η ομάδα του Κάτας, συνέτριψε με 31 πόντους διαφορά (111-80) την Βίρτους Μπολόνια στο Τελ Αβίβ.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς του Τελ Αβίβ. Σε ρόλο πρωταγωνίστριας η Μακάμπι, σε ρόλο… κομπάρσου η Βίρτους. Η ομάδα του Κάτας ήταν εξαιρετική από την αρχή ως το φινάλε και έφτασε στο εντυπωσιακό 111-80. Με εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (70,3%), αλλά και 39 ασίστ! Ωστόσο έχει αξία πώς οι γηπεδούχοι είχαν και 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ξεχώρισε ο Χίλιαρντ με τους 16, ενώ Μπράουν και Μπόλντγουιν πέτυχαν από 14, αντίστοιχα.

Η Μακάμπι ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση. Κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Προηγήθηκε με 15 πόντους στην πρώτη περίοδο, διάστημα που τα λάθη ήταν 5-0 για την Βίρτους. Επιπλέον, αν και η Μπολόνια μείωσε στους 12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τελ Αβίβ «απάντησε» με σερί 16-0 και τελείωσε το ματς από το ημίχρονο με το +29.

Η ομάδα του Κάτας προσέφερε θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Συνεχόμενα τρίποντα αρχικά για να φτάσει η διαφορά στο +39 (79-40). Λογικό ήταν στο διάστημα ως το φινάλε να ρίξει λίγο… ένταση στο παιχνίδι της. Όμως οι παίκτες της Ισραηλινής ομάδας χάρη στα υψηλά ποσοστά ευστοχίας που είχαν, ξεπέρασαν τους 100 πόντους εύκολα και νίκησαν την Μπολόνια με το ευρύ 111-80.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-33, 87-53, 111-80.