Βαριά συντριβή του Προμηθέα στο Τελ Αβίβ [vid]

Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 - 22:17

Οι Πατρινοί ήταν σε καλή βραδιά και ηττήθηκαν 108-69, με κάτω τα χέρια, από την Χαποέλ.

Η χειρότερη εμφάνιση του Προμηθέα στη σεζόν ήρθε στο Τελ Αβίβ. Στο φινάλε της φάση των ομίλων. Οι Πατρινοί ηττήθηκαν με 108-69 από την Χαποέλ, με αποτέλεσμα να τερματίσουν στην 4η θέση του δεύτερου ομίλου. Πλέον, περιμένουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «16», όπου θα αγωνιστούν με πλεονέκτημα έδρας.

Αν και Χαποέλ μπήκε δυνατά στο ματς και ξέφυγε με 13-5 και 19-9, οι Πατρινοί αντέδρασαν. Με σερί μείωσαν σε 19-16. Όμως ένα ακόμη «νεκρό» διάστημα της ομάδας του Χριστόπουλου, είχε ως αποτέλεσμα το -9 της πρώτης περιόδου. Ένα ακόμα σερί για την ομάδα του Τελ Αβίβ, αυτή τη φορά 7-0, έδωσε… αέρα 16 πόντων στους Ισραηλινούς. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας είχε πολλά θέματα, η Χαποέλ σκόραρε με μεγάλη άνεση και το ημίχρονο την βρήκε στο +28! Με το εκπληκτικό 23/29 δίποντα!

Το τρίτο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί απέκτησαν προβάδισμα άνω των 30 πόντων. Ένα σερί 9-0 του Προμηθέα είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει στους 21 (67-46). Αλλά η Χαποέλ έκλεισε την περίοδο με +24. Επιπλέον, ούτε διάθεση ούτε όρεξη υπήρχε στην ομάδα της Πάτρας για να μαζέψει τη διαφορά. Η ομάδα του Τελ Αβίβ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Η διαφορά έφτασε ακόμη και το +39 και τελικά παρέμεινε ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69.