Με κυρίαρχο Παπαγιάννη «εκτέλεσε» την Μπάγερν [vids]

Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 - 22:39

Με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 40 στο σύστημα αξιολόγησης, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 86-76 επί των Βαυαρών. Double-double και ο Λι (10π. - 11ασ.).

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό. Αλλά μια νίκη που ήρθε με δύο πρωταγωνιστές. Ο ένας ήταν ο απόλυτος, αυτός που πήρε το… Όσκαρ. Ο λόγος για τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έφτασε τις 40 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Με μια στατιστική απίθανη. Διότι είχε 24 πόντους με 1/1β., 7/7διπ. και 3/3τρ., αλλά και 11ρ., 3κοψ., 1ασ. αλλά και ένα λάθος! Όπως και 3 κερδισμένα φάουλ. Έχοντας και άξιο συμπαραστάτη τον Λι που επίσης έκανε double-double (10π. - 11ασ.). Έτσι επικράτησε 86-76 της Μπάγερν και θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ελληνικό clasico της Παρασκευής, με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε αρχικά τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 9-5, αλλά και 16-15 με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί (8π.). Όμως τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν, αλλά και η ευστοχία από μακριά (4/9τρ.) με το τελευταίο σε «νεκρό» χρόνο από τον Ζίπσερ, έφερε το +6 των Γερμανών στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι «πράσινοι» μέσα από την άμυνά τους βρήκε ενέργεια. Πήραν το προβάδισμα με τον Π. Καλαϊτζάκη (28-27). Στη συνέχεια, το τρίποντο του Γκριγκόνις έδωσε… αέρα δέκα πόντων στον Παναθηναϊκό (43-33). Αλλά οι Γερμανοί αντέδρασαν, μείωσε σε 45-43, για να τελειώσει το ημίχρονο με το τρίποντο του Λι.

Το σερί των «πράσινων» ωστόσο έφτασε σε 8-0 στην τρίτη περίοδο και συνολικά 11-0 στο ματς για να βρεθούν στο +13 (56-43). Η Μπάγερν έβρισκε τρόπους να σκοράρει και να πλησιάζει. Αλλά ο Τόμας με τρίποντο και στη συνέχεια με ένα ακόμη, άμεσο, έστειλε τη διαφορά στους 14 (64-50), για να πάρει και στους 19 (69-50) με νέο «πράσινο» σερί 11-0. Ο εκπληκτικός Παπαγιάννης έκανε double-double με πόντους και ριμπάουντ, όπως και ο Λι με πόντους και ασίστ. Αν και η Μπάγερν μετέτρεψε το 74-61 σε 74-67, τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Έλληνα σέντερ (80-67) έριξαν τους… τίτλους του τέλους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.