Οι Ισπανοί «αγρίεψαν» στο τέλος [vids]

Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2023 - 00:22

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 89-80 την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, ενώ η Μπασκόνια 93-87 την Άλμπα στη Βιτόρια

Η εξαιρετική Μπαρτσελόνα πέρασε από το Βελιγράδι και σταμάτησε την εντυπωσιακή πορεία της Παρτιζάν τον τελευταίο καιρό. Καθώς νίκησε 89-80 την ομάδα του Ομπράντοβιτς κι έκανε ένα ακόμη βήμα για να κατακτήσει και μαθηματικά το πλεονέκτημα της έδρας. Από την άλλη, η σερβική ομάδα είναι στο 17-14, αλλά έχει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Διότι θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τις Ρεάλ Μαδρίτης εντός, Μονακό εκτός και Παναθηναϊκό εντός έδρας, αντίστοιχα.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με +4 (13-17), αλλά αντέδρασε η Παρτιζάν και έφτασε ως το +8 (40-32) από την πλευρά της. Οι Καταλανοί μείωσαν στον πόντο στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους με «όπλο» την άμυνα γύρισε το ματς και έχτισε μια διαφορά. Η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε με +8 (47-55) και +12 (49-61) για να κλείσει την περίοδο με +8. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αυτό το +8 παρέμεινε, ως το σημείο που η σερβική ομάδα μείωσε στους 3 (70-73). Αλλά εκεί, Μίροτιτς και Λαπροβίτολα έστειλαν τη διαφορά στους 10 (71-81) και «κλείδωσαν» τη νίκη της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 58-66, 80-89.

Στη Βιτόρια για τρία δεκάλεπτα το ματς ήταν αμφίρροπο. Μιας και η Άλμπα έβαλε… δύσκολα στην Μπασκόνια! Αλλά στο τέλος οι Βάσκοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με αποτέλεσμα να επικρατήσουν 93-87, παραμένοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας της Euroleague. Το ματς ήταν ανοικτό στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, όμως, οι Γερμανοί πήραν μια διαφορά που έφτασε στο +11 (27-38). Όμως, στο τέλος της περιόδου η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο με τον Χάουαρντ να μειώσει στους 4. Η ομάδα του Βερολίνου βρέθηκε ξανά στο +8, αλλά η ομάδα του Πεναρόγια αντέδρασε για το +5 (63-58). Αν και η Άλμπα προηγήθηκε 73-70 και 81-80, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους! Με σερί 9-0 βρέθηκαν στο 89-81 και τελικά πήραν το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-48, 68-67, 93-87.