«Διπλό» τίτλου για τις «ερυθρόλευκες» στη Λεωφόρο [vids]

Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2023 - 20:50

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επέστρεψε από το -12 στην έδρα του Παναθηναϊκού, νίκησε 66-60 και έκανε το 3-1 στους τελικούς της Α1 Γυναικών. Είναι μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου απέκτησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 66-60 στο κλειστό της Λεωφόρου, τις «πράσινες». Με το σκορ στους τελικούς να είναι πλέον 3-1 για την ομάδα του Θάνου Νίκλα. Το πρωτάθλημα κρίνεται στις 4 νίκες και ο τρίτος τελικός είναι την Κυριακή το μεσημέρι στο ΣΕΦ.

Το ματς στο κλειστό της Λεωφόρο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη «μάχη». Αρκετά άστοχες στα πρώτα 8 λεπτά, όπως μαρτυρά το σκορ (6-5). Αλλά με σερί 10-0 στα τελευταία 2:26 του δεκαλέπτου, οι «πράσινες» ξέφυγαν με +11. Με τον Ολυμπιακό να έχει 0/11 δίποντα.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη βρέθηκε στο +13 (20-7) στο 12'. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 22-15 (15'), αλλά οι «πράσινες» πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα (+12, 29-17) με την Αλεξανδρή να κάνει τη διαφορά (12π. με 3/3διπ., 2/2τρ.). Αντίδραση από τον Ολυμπιακό με σερί 10-0 με την Ισπανίδα Αγιούσο να μειώνει στο καλάθι (29-27, 19'). Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 6 πόντων.

Οι «πράσινες» στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου με Πότερ και Κάρτερ κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 12 (41-29, 23'). Εκεί, όμως, με αφετηρία την άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και βρέθηκαν στο -2 (41-39, 26') με σερί 10-0. Ωστόσο, για μια ακόμη φορά οι κοπέλες του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο +6, μπαίνοντας με αβαντάζ στην τελευταία περίοδο.

Όμως, το τέταρτο δεκάλεπτο επεφύλασσε ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άριστα. Με σερί 11-0 και κρατώντας τις «πράσινες» χωρίς σκορ για 5:15 (49-54, 36')! Οι παίκτριες της Καπογιάννη μείωσαν στον πόντο με το τρίποντο της Χριστινάκη (60-61, 46''). Αλλά το καλάθι της Σουκ, μαζί με την άμυνα στη συνέχεια, κλείδωσαν τη νίκη. Επιπλέον οι «ερυθρόλευκες» είναι στο 3-1 και μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43. 60-66.