Ο Προμηθέας «αναστάτωσε» την ΑΕΚ [vids]

Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2023 - 21:35

Οι Πατρινοί επικράτησαν 85-72 στο «Δ. Τόφαλος» των «κιτρινόμαυρων» που έμπλεξαν αναφορικά με την 4άδα.

Ο Προμηθέας «αναστάτωσε» την ΑΕΚ  [vids]

Δύσκολη τη… ζωή της ΑΕΚ έκανε ο Προμηθέας. Διότι δεν ήταν μονάχα η νίκη των Πατριών με 85-72 κόντρα στην Ένωση. Αλλά το γεγονός πώς έριξαν τους «κιτρινόμαυρους» στα… σχοινιά! Μιας και στις δύο αγωνιστικές που απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ΑΕΚ θα πάει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ενώ θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στα Άνω Λιόσια. Κατά συνέπεια, «έμπλεξε» σχετικά με την είσοδο στην πρώτη 4άδα.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε με πρωταγωνιστικές τους Γόντικα (6π.) και Γιάνκοβιτς (5π.) να προηγηθεί 15-8. Ωστόσο μετά το τάιμ άουτ του Χριστόπουλου, ο Προμηθέας έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Έκανε σερί 13-2 για να περάσει μπροστά με 21-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί με τα τρίποντα των Γκίκα και Κουλμπόκα ξέφυγαν με +4 (28-24) και +5 (31-26) με τον Κάουαν να έχει καταλυτική παρουσία (9π., 7ασ.). Η Ένωση ισοφάρισε 35-35 και 42-42 με τον Μάιλς, για να κλείσει το ημίχρονο με +5 των Αχαιών.

Ο Κάουαν είχε συμπαραστάτη τον Χογκ και οι Πατρινοί προηγήθηκαν με +9 (51-42), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν και στο +12 (60-48). Μέσα από την άμυνα, η Ένωση επέστρεψε, έκανε σερί 12-0 και με το τρίποντο του Γουίλιαμς ισοφάρισε 60-60. Εκεί που όλοι ανέμεναν ντέρμπι στην 4η περίοδο, οι Πατρινοί ξέφυγαν για άλλη μια φορά με +12 (72-60), με δικό τους 12-0. Επιπλέον, έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, 80-65, «κλειδώνοντας» τη νίκη που τους καθιερώνει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72.