Η Εφές πάντα «ζωντανή» για την 8άδα [vids]

Πέμπτη, 30 Μαρτίου 2023 - 22:13

Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε 86-67 την Βίρτους Μπολόνια και είναι πάντα σε τροχιά play off, αν και δεν εξαρτάται μόνο από την ίδια.

Στόχος επετεύχθη. Η ομάδα του Αταμάν πήρε άλλο ένα «ροζ» φύλλο αγώνα στην έδρα της. Καθώς νίκησε 86-67 την Βίρτους Μπολόνια. Έτσι έφτασε ξανά στο 50% (σ.σ.: 16 νίκες και ισάριθμες ήττες) και ελπίζει ακόμη πώς θα προλάβει το «τρένο» των play off, αν και δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά της αποτελέσματα.

Η πρώτη περίοδος στην Κωνσταντινούπολη δεν ήταν καθόλου αντιπροσωπευτική της συνολικής εικόνα του ματς. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο στους 13 πόντους. Ο Μίκι (6π.) ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Αλλά το γρήγορο 6-0 της Εφές στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε το momentum. Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, στη συνέχεια, πήρε διαφορά 11 πόντων, 26-15. Η Βίρτους με δικό της 7-0 μείωσε σε 26-22, αλλά οι παίκτες του Αταμάν απάντησαν με δικό τους για το 33-22, ενώ βρέθηκαν και στο +12 (36-24).

Επί μέρους 10-2 για την Αναντολού που βρέθηκε στο +17 (46-29). Στις τάξεις της ιταλικής ομάδας δεν υπήρχε πλέον μεγάλη διάθεση και η διαφορά της αντίστοιχης τουρκικής ξεπέρασε τους 20 στο τρίτο δεκάλεπτο. Λίγο πριν τα μισά του τέταρτου έφτασε και το +23 (68-45) με τη νίκη να έχει κριθεί ήδη. Με τον Ζίζιτς να είναι εξαιρετικός (24π.) το προβάδισμα έφτασε και τους 26 (76-50). Οι παίκτες της Μπολόνια στα τελευταία λεπτά «ροκάνισαν» τη διαφορά για το τελικό 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 36-27, 60-38, 86-67.