Σούπερ Μπασκόνια, εκπληκτική Παρτιζάν [vids]

Σάββατο, 1 Απριλίου 2023 - 00:06

Οι Βάσκοι επικράτησαν 92-69 των Τούρκων και παραμένουν στο «κόλπο» των play off, ενώ οι Σέρβοι έριξαν 100άρα.

Τεράστια νίκη για την ομάδα από τη χώρα των Βάσκων. Η Μπασκόνια επικράτησε 92-69 της Φενέρμπαχτσε, με ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο. Χάρη στον εξαιρετικό Μαρίνκοβιτς των 35 πόντων (6/7 τρίποντα) και είναι «ζεστά» μέσα στο… παιχνίδι για τα play off.

Όλα είναι ανοικτά για τη συνέχεια, όμως η ομάδα του Πεναρόγια κρατά την τύχη στα χέρια της. Ωστόσο, η τουρκική ομάδα με 4 ήττες στα τελευταία 5 ματς, έμπλεξε αναφορικά με τη θέση που θα πάρει. Η δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων, με επί μέρους 45-25 καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-44, 60-58, 92-69.

Με εκπληκτικό μπάσκετ και νίκη 104-90 κόντρα στη Ρεάλ, η Παρτιζάν έκανε αποφασιστικό βήμα την πρόκριση στα play off. Ουσιαστικά αυτό που της λείπει είναι να το πετύχει και μαθηματικά, καθώς πρακτικά το έχει καταφέρει. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε τις 19 νίκες, έχοντας τέσσερις πρωταγωνιστές.

Τους Λεσόρ (16π.), Πάντερ (16π.) Έξουμ (15π.) και Νάναλι (14π.) Στην πλευρά των Μαδριλένων, ξεχώρισαν οι Μούσα (22π.), Ντεκ (17π.) και Χεζόνια (17π.). Η αναμέτρηση στο Βελιγράδι κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η σερβική ομάδα έκανε επί μέρους 28-15, αποκτώντας διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90.

Σε ό,τι αφορά το ματς στη Γαλλία, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 76-60 την Βιλερμπάν. Ωστόσο τα αποτελέσματα των άλλων αναμετρήσεων τον έφεραν και μαθηματικά εκτός 8άδας. Η δουλειά έγινε, ουσιαστικά, στην τελευταία περίοδο.

Διάστημα όπου οι Σέρβοι «καθάρισαν» με το ματς. Κορυφαίος της ομάδας του Ιβάνοβιτς ο Ντόμπριτς (18π.) ενώ ο Καμπάτσο είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την ASVEL, ο Ντε Κολό είχε 14, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 53-56, 60-76.