Περίπατος Παναθηναϊκού στη Ρόδο [vid]

Τρίτη, 4 Απριλίου 2023 - 20:57

Την δεύτερη ευρεία νίκη του μέσα σε 48 ώρες πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην έδρα του Κολοσσού (59-96) σε εξ αναβολής ματς της 15ης αγωνιστικής, με κορυφαίους Αγραβάνη (16π.) και Π. Καλαϊτζάκη (13π.).

Στο 15-5 ανέβηκαν οι πράσινοι (10-1 εντός και 5-4 εκτός έδρας), που θα είναι σίγουρα δεύτεροι στην κανονική περίοδο και θα κλείσουν τις υποχρεώσεις τους πριν από τα playoffs με αγώνα απέναντι στο Περιστέρι στο Ανδρέας Παπανδρέου.

Από τον Κολοσσό που είχε χάσει και τη μάχη των ριμπάουντ (29 έναντι 49) διασώθηκε ο Μάικλ Ντίξον με 12 πόντους. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 20/61 εντός παιδιάς και πλέον χρειάζονται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στο Λαύριο για να τερματίσουν στην 7η θέση της κανονικής περιόδου, εκτός και αν δεν... χρειαστεί καθώς μπορεί να ποντάρει και σε ήττα του Άρη από τον Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος αμυντικά στο παρκέ, περιόρισε στους 10 πόντους του γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο και με διάθεση στην επίθεση, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (23-10), απέναντι στους «θαλασσί» που είχαν βρει στόχο σε μόλις 5/18 σουτ εντός πεδιάς.

Η διάρκεια στο αμυντικό κομμάτι και η σωστή διαχείριση στην επίθεση από τον Χρήστο Σερέλη, που άνοιξε το ροτέισον, όχι μόνο δεν έφερε άγχος στον Παναθηναϊκό, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +23 (52-29 στο 20΄), μετατρέποντας το υπόλοιπο σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-52, 59-96

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 12 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1 (0/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 8 (2/6 σουτ), Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 10 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 15 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαμοντούροβ 2, Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 15/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 14/22 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/30 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 19/24 βολές, 54 ριμπάουντ (38 αμυντικά - 16 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη