Τα λάθη κόστισαν στον Ολυμπιακό [vids]

Πέμπτη, 6 Απριλίου 2023 - 22:17

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 19 λάθη, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε 13 κλεψίματα και νίκησε 87-79 την ελληνική ομάδα στο Βελιγράδι.

Παράταση στην κατάκτηση της πρώτης θέσης της Euroleague από τον Ολυμπιακό. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στο τελευταίο τους εκτός έδρας ματς στο Βελιγράδι. Ηττήθηκαν 87-79, οπότε η κορυφή στην κατάταξη περνά από το ματς της Μεγάλης Πέμπτης στο ΣΕΦ, με την Μπασκόνια. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε 19 λάθη, οι Σέρβοι έκαναν 13 κλεψίματα, ενώ είχαν και 57% στα δίποντα.

Με καλή κυκλοφορία, ιδανικό passing game και σωστές επιθετικές επιλογές, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-8 στο 5' (Γουόκαπ 6π.). Τα μακρινά σουτ πήγαιναν καλά, ο Βεζένκοφ έφτασε αρκετά γρήγορα τους 9 πόντους. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να έχουν 6/8 τρίποντα στο 8', προηγήθηκαν με +11 (17-28). Υψηλό τέμπο στο ματς με τον Βιλντόσα να μετρά 9 πόντους και τον Καμπάτσο 6 ασίστ. Ωστόσο, στα τελευταία 90' ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -4, με κύριο εκφραστή τον Πετρούσεφ (5π.)

Δύο σημεία διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη μία η αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6,75μ. Από την άλλη το τέμπο της αναμέτρησης. Οι Σέρβοι είχαν βρει ρυθμό μετά το 19-30. Με τον Καμπάτσο να οδηγεί και επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, το ματς έφτασε στο καλάθι στο 13' (32-34). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα ως το 17'. Οι Σέρβοι με σερί 8-0 βρέθηκαν στο +4 (43-39, 18'). Όμως, η ελληνική ομάδα με 8-2 και καλάθι του ΜακΚίσικ σε «νεκρό» χρόνο έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός καλαθιού.

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο τα θέματα για τους «ερυθρολεύκους» έγιναν ακόμη πιο πολλά. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε χωρίς σκορ σχεδόν ως το 25'. Με τους Βιλντόζα και Καμπάτσο να οδηγούν τον Αστέρα (54-47, 24'). Η παρουσία του Σλούκα, επιθετικά, ήταν κομβική. Αλλά η ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα δεν είχε… αντίδοτο! Οι Σέρβοι κράτησαν τον Ολυμπιακό στους 7 πόντους ως τα 38'' για το φινάλε της περιόδου (63-54). Παπανικολάου και Βεζένκοφ συνέβαλλαν για το 5-0 των Πειραιωτών (63-59), αλλά ο κορυφαίος Καμπάτσο «μίλησε» πάλι για το +6.

Εκτός από τον Αργεντινό γκαρντ, μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό έκανε και ο Χόλαντ. Ο Αμερικανός έκανε ρεκόρ πόντων για φέτος με 17. Με συνεχόμενα δικά του καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά έπαιζε μεταξύ 6 (68-62, 31') και 9 πόντων (80-71, 34'). ΜακΚίσικ και Σλούκας βοήθησαν επιθετικά (80-74, 36'). Όμως το τρίποντο του Καμπάτσο στο 37' (83-74) ήταν κομβικό. Όπως και το καλάθι του Πετρούσεφ στο 1:31 (85-77) για το φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν ηττημένοι από το Βελιγράδι και η κατάκτηση της πρώτης θέσης πήρε παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79.