Φουλ της Ισπανίας στην Euroleague [vids]

Παρασκευή, 7 Απριλίου 2023 - 00:43

Νίκες για Μπασκόνια, Ρεάλ Μαδρίτης και Βαλένθια στο πλαίσιο της 33ης και προτελευταίας αγωνιστικής.

Στην πρώτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «merengues» επικράτησαν 79-67 της Μπάγερν Μονάχου, στο… ρελαντί. Έτσι έφτασαν σε ρεκόρ 23-10 και έχουν ακόμη ελπίδες για να τερματίσουν, στο φινάλε, στην κορυφή της Euroleague. Το ματς με τους Βαυαρούς ήταν ανοικτό στο πρώτο 20λεπτο. Αν και οι «blancos» ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με +9 (22-13), οι Γερμανοί κατάφεραν και κράτησαν επαφή με το σκορ, για το -4 του ημιχρόνου. Όμως, στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ ξέφυγε με +11 (49-38), αλλά και +14 (56-42). Μια διαφορά που δεν έπεσε κάτω από τους 10, αλλά έφτασε δις στο +16 (73-57 και 79-63). Κορυφαίος ο Χεζόνια (20π), ενώ Ομπστ (21π.) και Τσίταμ (20π.) ξεχώρισαν για την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 40-36, 56-44, 79-67.

Επιπλέον, το ματς της Βιτόρια θύμισε NBA. Καθώς η Μπασκόνια νίκησε με το εντυπωσιακό 120-100 την Βιλερμπάν. Αποτέλεσμα που την κράτησε στην 8η θέση. Αλλά για να την κατακτήσει θα χρειαστεί να νικήσει στο ΣΕΦ την Μεγάλη Πέμπτη. Οι Βάσκοι είχαν 17/34 (50%) τρίποντα, αλλά και 25/36 (69,4%) δίποντα! Με το δίδυμο των Τόμπσον (23π., 12ασ.) και Γκεντράιτις (19π.) να ξεχωρίζουν. Από την πλευρά της ASVEL, ο Μάθιους είχε 25 πόντους. Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Πεναρόγια έδωσε υψηλό τέμπο στο ματς και βρέθηκε στο +12 (30-18). Στη συνέχεια, στο δεύτερο έφτασε ξανά στο +9 (45-36), αλλά οι Γάλλοι έμειναν κοντά (-4) στο ημίχρονο. Εν συνεχεία, η διαφορά έφτασε και στο +15 (86-71), ενώ στην τελευταία περίοδο πήγε στο +17 (105-88), για να κλείσει στους 20.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 55-51, 88-75, 120-100.

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι δύο ομάδες δεν «κυνηγούν» κάτι, η Βαλένθια νίκησε 79-68 την Βίρτους. Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν χάρη στο 15-0 που έκανε στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Έτσι το υπέρ τους 60-59 έγινε 75-59 και το ματς τέλειωσε! Αλεξάντερ με 15 και Έβανς με 14 πόντους ξεχώρισαν για την ισπανική ομάδα. Σε ό,τι αφορά την Μπολόνια, ο Οτζελέγε σημείωσε 21 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο η καθεμία από τις δύο ομάδες είχε από ένα δεκάλεπτο που πήρε. Το πρώτο οι Ιταλοί, το δεύτερο οι γηπεδούχοι. Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου καμία εκ των δύο ομάδων δεν ξέφυγε με περισσότερους από 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-38, 58-57, 79-68.