Στο ίδιο έργο θεατές στο κλειστό του ΟΑΚΑ [vids]

Παρασκευή, 7 Απριλίου 2023 - 23:07

Ο Παναθηναϊκός «πέταξε» το πρώτο ημίχρονο, ανέβασε στροφές στο δεύτερο, βρέθηκε στο +5 στο 37' (83-78), αλλά ηττήθηκε τελικά 88-84.

Τα γνωστά προβλήματα που έδειχναν οι «πράσινοι» με τον Ράντονιτς στον πάγκο του, επαναλήφθηκαν και απόψε. Αν και στον πάγκο είναι ο Χρήστος Σερέλης, τα λάθη είναι επαναλαμβανόμενα. Έτσι, ήρθε η ήττα στο τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν στην Euroleague. Με την Άλμπα να επικρατεί 88-84 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας επί μέρους 10-1 στα τελευταία 3:37. Διάστημα που οι παίκτες του «τριφυλλιού» πέτυχαν μια βολή με τον Αγραβάνη. Επιπλέον, ο Μπέικον αστόχησε στο τελευταίο σουτ, που θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Η γερμανική ομάδα έδωσε από τα πρώτα λεπτά του ματς ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 4' η γερμανική ομάδα ήταν μπροστά με 12-2. Με τον Γουίλιαμς να δίνει λύσεις στην επίθεση, το «τριφύλλι» απάντησε με επί μέρους 9-2, για να πλησιάσει σε 11-14 (6'). Οι Βερολινέζοι με 7/11 δίποντα και 4 επιθετικά ριμπάουντ, έκλεισαν την περίοδο με +8. Με τις δύο ομάδες να τα «σπάνε» από τα 6,75μ. (1/8 ο Παναθηναϊκός, 2/8 η Άλμπα).

Με τις άμυνες να είναι απούσες στο ως το 13', το σκορ έγινε 28-37, με το επί μέρους στο τρίλεπτο να είναι 11-12! Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με +14 (20-34, 12') με τον Κουμάντζι να κάνει… ζημιά! Ο Γκουντάιτις αποτέλεσε το… αντίδοτο, με τη διαφορά να πέφτει στους 9 (28-37, 13'). Με τον Γκριγκόνις να έχει 8/10 βολές και να γίνεται διψήφιος στο 16', η διαφορά έπεσε στους 5 (34-39), ενώ ο Μπέικον με βολές την κατέβασε σε απόσταση ενός τριπόντου (38-41, 17'). Όμως στο τέλος του πρώτου μέρους, οι Βερολινέζοι βρέθηκαν ξανά στο +7.

Βέβαια, η Άλμπα είναι ομάδα που δεν αφήνει τίποτα ανεκμετάλλευτο. Κατά συνέπεια, ο Ζούσμαν έφερε εκ νέου το προβάδισμά της στους 11 πόντους (42-53, 21'). Κάπου εκεί, όμως, «ξύπνησε» επιθετικά ο Μπέικον. Έβαλε έξι σερί πόντους, οι «πράσινοι» έκαναν επί μέρους 12-1 και ισοφάρισαν 54-54 με τον Γουίλιαμς (26'). Ακόμη, το τρίποντο του Λι τους έφερε μπροστά στο σκορ (57-56, 37'), ενώ στο φινάλε ο Μπέικον (13π. στην περίοδο) έδωσε… αέρα 5 πόντων (68-63).

Πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μια πέρασαν μπροστά οι παίκτες της Άλμπα με +4 (75-71, 34'), «απάντησε» ο Παπαγιάννης με επτά διαδοχικούς πόντους του (78-75, 35'). Οι βολές του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη διατήρησαν το +5 (83-78), στα 3:37 για το φινάλε. Όμως εκεί όλα πήγαν… στραβά. Οι «πράσινοι» έχυσαν την καρδάρα με το γάλα! Δέχθηκαν 10-1 από τους Γερμανούς, έχοντας στο διάστημα αυτό 1/2 βολές με τον Αγραβάνη, αλλά και 0/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα, με το τελευταίο να είναι από τον Μπέικον στο 84-86!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88.