Εντυπωσιακή ΑΕΚ, «διέλυσε» την Χαποέλ [vids]

Τετάρτη, 12 Απριλίου 2023 - 19:56

Η Ένωση νίκησε 94-78 στα Άνω Λιόσια, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά και θα παίξει σε τρίτο ματς στο Ισραήλ την πρόκριση στο Final-4 του BCL.

Μια εξαιρετική ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την Χαποέλ Ιερουσαλήμ. Νίκησε 94-78 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Έτσι, η πρόκριση στο Final-4 του BCL θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα σε τρίτο ματς, στα Ιεροσόλυμα. Με τον κόσμο να δίνει μεγάλη ώθηση στην ομάδα του Καντζούρη, για να φτάσει στη νίκη.

Αν και οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 7-0, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετικά. Η ΑΕΚ άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Με το τρίποντο του Μάντσεν προσπέρασε 14-13. Με το δεκάλεπτο να κλείνει με την Χαποέλ να έχει ισχνό προβάδισμα με έναν πόντο. Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση ανέβασε στροφές και με τον Λεμάρ βρέθηκε στο +8 (34-26). Επιπλέον, στη συνέχεια ο Οριόλα έδωσε… αέρα 11 πόντων στους «κιτρινόμαυρους» (41-30), ενώ ο Κόνιαρης 12 (47-35). Αλλά το πρώτο μέρος έκλεισε με προβάδισμα 10 πόντων της ομάδας του Καντζούρη.

Η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση. Ο Μάιλς με δύο βολές έστειλε τη διαφορά στους 15, αλλά η Χαποέλ δεν το παράτησε. Έτσι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των παικτών της Ένωσης και μείωσε στους 9 (67-58), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Μάιλς. Όμως, στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στο +15, 76-61. Ήταν πλέον δεδομένο πώς το ματς ήταν πλέον στα μέτρα των «κιτρινόμαυρων». Η Χαποέλ μείωσε στους 8 για τελευταία φορά, στο 76-68, αλλά η ελληνική ομάδα πάτησε ξανά γκάζι, βρέθηκε στο +17, 88-71 και πήρε τη νίκη με 16 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.