Ιστορική νίκη-πρόκριση του Προμηθέα στα προημιτελικά [vids]

Τετάρτη, 12 Απριλίου 2023 - 23:24

Οι Πατρινοί νίκησαν 89-75 τη γαλλική Μπουρζ και είναι στην 8άδα όπου θα αντιμετωπίσουν την ουκρανική Προμετέι.

Ένας εξαιρετικός Προμηθέας έκανε πραγματικότητα το μεγάλο του όνειρο. Κι αυτό δεν είναι άλλο από την καλή πορεία στην Ευρώπη. Οι Πατρινοί νίκησαν 89-75 στην αχαϊκή πρωτεύουσα την Μπουρζ και είναι στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί τους περιμένει η ουκρανική Προμετέι, με το ματς να είναι εκτός έδρας και νοκ άουτ. Αν καταφέρει ο Προμηθέας και βγει νικητής από αυτή τη «μάχη», τότε τον περιμένει ο νικητής του ζευγαριού της Ουλμ - Τουρκ Τέλεκομ ή Μπρέσια. Το δίδυμο των Κάουαν και Κουλμπόκα ήταν καθοριστικοί με 20 πόντους ο καθένας.

Στην εκκίνηση της αναμέτρησης στο κλειστό «Δ. Τόφαλος», οι Πατρινοί βασίστηκαν στο μακρινό σουτ για να προηγηθούν με 9 πόντους, 14-5. Μια διαφορά που αυξήθηκε στο φινάλε της περιόδου, στο +11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι πλησίασαν στους 7 (26-19), αλλά δεν είχε συνέχει αυτό. Μιας και ο Προμηθέας ξέφυγε με +13 (41-28) και έκλεισε το ημίχρονο με +8.

Στη συνέχεια, όμως, η Μπουρζ έφτασε αρκετά κοντά, στο 44-40. Ωστόσο, με σερί 9-0 οι Πατρινοί βρέθηκαν μπροστά με +13, 53-40. Ακόμη μια φορά που η Μπουρζ επέστρεψε, μειώνοντας σε 58-55. Αλλά η ελληνική ομάδα στο τέταρτο δεκάλεπτο πήγε στο +12, 67-55. Το μόνο που κατάφερε η γαλλική ομάδα ήταν να μειώσει σε 78-71. Όμως ο Προμηθέας ήταν ψύχραιμος και έφτασε σε μια άνετη και ιστορική νίκη-πρόκριση με 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.