Ιστορική πρωτιά για τον Ολυμπιακό [vids]

Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023 - 23:22

Νίκησε 86-78 την Μπασκόνια στο ΣΕΦ και με το αποτέλεσμα αυτό κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η κανονική περίοδος στην Euroleague για τον Ολυμπιακό. Με μια ιστορική πρωτιά. Διότι για πρώτη φορά ελληνική ομάδα κατακτά την κορυφή στην κανονική περίοδος, με το τωρινό format. Οι «ερυθρόλευκοι» το πέτυχαν, καθώς επικράτησαν 86-78 της Μπασκόνια στο ΣΕΦ. Πλέον, περιμένουν τον αντίπαλό τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την άμυνα προηγήθηκαν 5-0 στο 2', αλλά τα 3 λάθη που έκαναν ως το 4' δεν τους επέτρεψαν να έχουν μεγαλύτερο προβάδισμα. Ωστόσο, κρατώντας την Μπασκόνια σε 1/7 σουτ, προηγήθηκαν 10-2 (6') με τον Παπανικολάου κομβικό (5π., 5ρ.). Η νευρικότητα του Γουόκαπ (σ.σ. 3 λάθη ως το 7') ήταν στοιχείο του ματς, αλλά τα 3/13 σουτ των Βάσκων και ο Βεζένκοφ (7π. 5ρ.) έστειλαν τη διαφορά στους 8 (14-6, 9'). Ο Ολυμπιακός είχε ταχύτητα στο παιχνίδι του και καλή κυκλοφορία. Έτσι έφτασε στο +9 (17-8) με το τρίποντο του Κάνααν.

Ο Χάουαρντ (12π, με 3/4 τρ.) κράτησε την Μπασκόνια στο ματς (21-20, 12'). Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν με σερί 7-0 (28-20, 14') με το τρίποντο του ΜακΚίσικ. Το παιχνίδι των Βάσκων ήταν εν μέρει μονόπλευρο (28-23 με 15π. του Αμερικανού γκαρντ). Ωστόσο, η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά, για το +9 (34-25, 16') με το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έχει και καλή άμυνα, αλλά και πλούσιο επιθετικό ταλέντο. Κατά συνέπεια έφτασε και στο +15 (45-30, 19').

Χρειάστηκε να περάσουν περισσότερα από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο για να βρει σκορ ο Ολυμπιακός, με το τρίποντο του Παπανικολάου (48-38, 24'). Νωρίτερα το σερί της Μπασκόνια, από τη δεύτερη περίοδο είχε φτάσει στο 8-0 (45-38). Αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν και πάλι χαρακτήρα. Με πέντε σερί πόντους του Βεζένκοφ απέκτησαν… αέρα 13 πόντων (53-40, 26'). Με ένα έμμεσο τρίποντο και ένα τετράποντο, οι Βάσκοι έκαναν σερί 9-0 (53-49, 27'). Όμως, η ελληνική ομάδα είχε καθαρό μυαλό και βρέθηκαν στο +11 (58-49), Διαφορά που παρέμεινε από τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Σλούκα.

Αυτό συνεχίστηκε και στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Παπανικολάου και Πίτερς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (72-55)! Ωστόσο η Μπασκόνια είναι μια ομάδα που δεν παρατά τα ματς. Έτσι μείωσε σε 77-66 στο 35', αλλά και 80-73 στο 38' με το έβδομο τρίποντο (7/13) του Χάουαρντ. Η άμυνα (κόψιμο) του Σλούκα στον Χάουαρντ και οι 2/2 βολές του, 1:05 για το φινάλε, οριστικοποίησε τη νίκη των «ερυθρολεύκων».

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78.