Το πάθος της Μακάμπι, το... κάζο της Φενέρμπαχτσε [vids]

Πέμπτη, 13 Απριλίου 2023 - 23:40

Οι Ισραηλινοί νίκησαν στην παράταση την Ρεάλ, ενώ η τουρκική ομάδα ηττήθηκε από τον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα.

Μετά από ένα ματς που θύμισε όχι απλά Play Off, αλλά ματς Final-4, η Μακάμπι νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης 100-96. Η αναμέτρηση στο Τελ Αβίβ χρειάστηκε 45 λεπτά για να κριθεί, αφού στην κανονική διάρκεια το ματς έληξε 86-86. Αλλά στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, οι παίκτες του Κάτας με σερί 5-0 χάρη στο τρίποντο του Χίλιαρντ και το κάρφωμα του Σόρκιν ξέφυγαν 95-90 και «κλείδωσαν» τη νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό κατέκτησαν την 5η θέση και θα αντιμετωπίσουν την Μονακό, με μειονέκτημα έδρας, στα Play Off. Όσον αφορά την Ρεάλ, αν νικήσει η Μπαρτσελόνα αύριο την Βαλένθια θα τερματίσει στην 3η θέση και θα παίξει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου με την Παρτιζάν!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86 (κ.δ.), 100-96 (παρ.)

Στο Βελιγράδι η Φενέρμπαχτσε «καίγονταν» για τη νίκη. Αλλά δεν έπαιξε καλά. Το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθεί στην παράταση από τον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα, 91-89, και πλέον να είναι αρκετά πιθανό να πέσει πάνω στον Ολυμπιακό. Αν η ομάδα του Ιτούδη είχε νικήσει, θα μπορούσε να είχε πάρει την 5η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Καμπάτσο έκανε ξανά τη διαφορά με 24, ενώ ο Ντόμπριτς είχε 22, αντίστοιχα. Από την πλευρά των Τούρκων, ο Μότλεϊ είχε 27 πόντους, ενώ ο Χέις-Ντέιβις 19. Double-double από τον Καλάθη (11ππ., 12ρ.)

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79 (κ.δ.), 91-89 (παρ.)

Στο ένα από τα δύο αδιάφορα ματς της βραδιάς, η Άλμπα νίκησε 88-71 την ουραγό Βιλερμπάν. Η αναμέτρηση στο Βερολίνο ήταν αμφίρροπη για τρία δεκάλεπτα. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί έκαναν δύο σερί, 6-0 και 4-0, ξέφυγαν με +14 και «κλείδωσαν» τη νίκη απέναντι στη γαλλική ομάδα. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε διψήφιους με τους Σίκμα και Ολίντε (12π.) να ξεχωρίζουν, ενώ για την γαλλική ομάδα καλύτεροι ήταν οι Φαλ (15π.) και Ντε Κολό (13π.)

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 38-36, 65-54, 88-71.

Τέλος, στο ιταλικό «εμφύλιο» η Βίρτους νίκησε 89-84 την Αρμάνι, με ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Σκαριόλιο έκανε αρχικά σερί 5-0 και μετά 9-0, ξέφυγε με 79-72 και πήρε τη νίκη απέναντι στο Μιλάνο που έκλεισε τη σεζόν με ήττα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χάκετ με 25 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Μπελινέλι είχε 21π. Από την πλευρά της Αρμάνι, 19 πέτυχε ο Φόιτμαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84.