Εντυπωσιακό Περιστέρι, ουσιαστικός ΠΑΟΚ [vids]

Δευτέρα, 24 Απριλίου 2023 - 00:39

Με εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 87-73 την ΑΕΚ. Δύσκολη επικράτηση του Δικεφάλου του Βορρά, 78-75, κόντρα στον Προμηθέα.

Αν για 30 λεπτά το ματς στο κλειστό του Περιστερίου ήταν ανοικτό, στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ξεκαθάρισαν. Διότι η ομάδα του Σπανούλη ήταν κυριαρχική στην τελευταία περίοδο. Το επί μέρους 23-10 με το οποίο επικράτησαν οι γηπεδούχοι της ΑΕΚ έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε στο σύλλογο των δυτικών προαστίων το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα! Το ματς φάνηκε να… τελειώνει στη δεύτερη περίοδο, όταν το Περιστέρι προηγήθηκε 43-25 αλλά και 47-28! Όμως η Ένωση αντέδρασε, επέστρεψε και προσπέρασε με 59-56. Όμως στην 4η περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν πέτυχαν ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς και το Περιστέρι έφτασε στην επικράτηση με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73.

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Προμηθέα με 78-75. Ωστόσο, οι Πατρινοί έκαναν μεγάλη αντεπίθεση και έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Διότι πλησίασαν στον πόντο, 76-75, αλλά εκεί ο Τόμασον έκανε λάθος, ενώ ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε. Αν και ο Δικέφαλος του Βορρά είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς γύρισε. Οι Πατρινοί επέστρεψαν από το -9 και προηγήθηκε 61-58! Νέο προβάδισμα της ομάδας της Θεσσαλονίκης με +10, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς ως το πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75.