Θρίαμβος της Παρτιζάν στη Μαδρίτη [vid]

Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023 - 00:31

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άλωσε την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης με buzzer beater τρίποντο του Κέβιν Πάντερ, 0,4 δεύτερα πριν τη λήξη του ματς στο “WiZink Center” (87-89) και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Ο παλιός παίκτης των Αεκ και Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους και 5/89 τρίποντα, αλλά και έξι ασίστ, ενώ, από κοντά ακολούθησε και ο Ζακ ΛεΝτέι (13π., 4ρ.).

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον… τοίχο και καλείται να ψάξει ένα break στο Βελιγράδι, ξεχώρισε ο Γκάμπριελ Ντεκ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ. Το Game 2 της σειράς είναι προγραμματισμένο για το βράδυ της Πέμπτης (27/04, 21:45) και πάλι στη Μαδρίτη, πριν τα ματς μεταφερθούν στην Σερβία.

Το ματς ξεκίνησε με την Παρτιζάν να βρίσκει εύκολο σκορ με τα 3/3 τρίποντα του Σμαΐλαγκιτς και να προηγείται με 10-17 στα μέσα του δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση με τον Ταβάρες και να κλείνουν το δεκάλεπτο στα ίσια (22-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χάνγκα μπήκε στην εξίσωση και έδωσε λύσεις στη Ρεάλ για ένα γρήγορο 8-0 (30-22), αλλά σταδιακά και με τους Πάντερ και Έξουμ να βρίσκουν λύσεις οι Σέρβοι μείωσαν τη διαφορά και μάλιστα προσπέρασαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα υπέρ τους +4 (44-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να ανεβάζει στροφές και ο Ντεκ για τη Ρεάλ που τράβαγε το κάρο απόντος του Ταβάρες που λόγω ενός τραυματισμού δεν πάτησε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι βρήκαν χώρο δράσης και οι Λεσόρ και Λε Ντέι, δίνοντας λύσεις με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να έχει μπροστά τη Ρεάλ με βραχεία κεφαλή (64-63).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν μπήκε νευρικά, ο Ρούντι έκανε δύο σερί κλεψίματα και κάπως έτσι η διαφορά σε ένα κομβικό σημείο άνοιξε στο +7 (77-70). Ο Ντεκ στο δεκάλεπτο σκόραρε 12 πόντους και έκανε ό,τι μπορούσε για να οδηγήσει σε νίκη τους γηπεδούχους, μαζί με τον Μούσα.

Οι Σέρβοι όμως βρήκαν καταλυτικά τρίποντα από το… supporting cast (Μαντάρ και Αβράμοβιτς) και με τους «πρωταγωνιστές» να παίρνουν μπρος, ανταπεξήλθαν. Από τη μια ο Λεσόρ με 6 πόντους στο διάστημα αυτό έκανε τη μισή δουλειά, με τον Πάντερ να παίρνει φωτιά στο τέλος πετυχαίνοντας 11 πόντους στο διάστημα αυτό με δύο μεγάλα τρίποντα, ένα εκ τω οποίων έκρινε το τρομερό αυτό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (3/5 δίποντα), Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 2, Χάνγκα 5, Χεζόνια 8 (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ροντρίγκεθ, Ντεκ 24 (8/8 δίποντα, 8/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Ταβάρες 12 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 14 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μούσα 10 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (4/7 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 8 (2), Πάντερ 26 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 11 (3/3 τρίποντα), Παπαπέτρου, Έξουμ 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές), Νάναλι 2, Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές), Τριφούνοβιτς 1, Μάνταρ 6 (2/2 τρίποντα)

Ομαδικά στατιστικά Ρεάλ Μαδρίτης: 24/42 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 18/25 βολές, 42 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 17 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 23 φάουλ

Ομαδικά στατιστικά Παρτίζαν: 13/29 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 24/27 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη, 28 φάουλ