Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα [vid]

Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023 - 23:56

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν τη Φενέρμπαχτσε με 79-68 στο ΣΕΦ, έχοντας 55% στα τρίποντα με 16/29!

Η πορεία για το Κάουνας δεν είναι εύκολη. Όλοι στον Ολυμπιακό το ξέρουν αυτό. Ωστόσο, το βράδυ της Τετάρτης η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε το πρώτο βήμα. Στο κατάμεστο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 79-68 την Φενέρμπαχτσε και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Με τον Κάνααν να κάνει τη διαφορά. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους (6/7 τρίποντα, τα 5 στο τρίτο δεκάλεπτο). Επιπλέον, η ελληνική ομάδα είχε 16/29, δηλαδή 55%.

Το νευρικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού έδωσε στη Φενέρ ένα γρήγορο προβάδισμα (4-7). Αλλά με «όπλο» το μακρινό σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα. Σερί 8-0 και 14-7 (6'). Όμως η άμυνα της ομάδας του Ιτούδη εγκλώβισε την ελληνική ομάδα. Με Πιέρ και Χέις-Ντέιβις, αλλά και τη συνδρομή του Καλάθη, η Φενέρ γύρισε το ματς. Προσπέρασε 17-16 και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (26-21, 13') με το έμμεσο τρίποντο του Χέις. Αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα, μέσα από την άμυνά τους, ξαναγύρισαν στο ματς. Επιπλέον, άρχισαν να βάζουν μακρινά σουτ. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 29-32 και ο Παπανικολάου έκλεισε το ημίχρονο με ένα ακόμη, στέλνοντας τους «ερυθρόλευκους» με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Μετά από ένα νευρικό τρίλεπτο στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, άρχισε η ραψωδία των «ερυθρολεύκων» από μακριά. Ειδικά από τον Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε 5/5 τρίποντα. Έτσι έγινε ο X-Factor του ματς καθώς έδωσε μεγάλες λύσεις στο σκοράρισμα. Σε ένα σημείο που η μπάλα «έκαιγε». Μετά το 26' ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά και έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη, καθώς βρέθηκε στο +12 στα 6'' πριν το τέλος του. Επίσης, ως το 33' οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα. Διότι η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 63-58. Αλλά εκεί ήρθε ένα ακόμη τρίποντο από τον Σλούκα (70-58, 35') και δύο του ΜακΚίσικ (73-58 και 76-61) για να τελειώσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68.