Σούπερ Περιστέρι, στα ημιτελικά της Basket League [vids]

Πέμπτη, 27 Απριλίου 2023 - 21:47

Μετά από μια «μάχη» στα Άνω Λιόσια που κράτησε 50 λεπτά, η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 113-99 την ΑΕΚ στη δεύτερη παράταση. Τώρα θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Το εισιτήριο για την 4άδα πήρε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Μιας και νίκησε για δεύτερη φορά την ΑΕΚ. Βέβαια, αυτή τη φορά δεν ήταν αρκετά τα 40 λεπτά. Διότι χρειάστηκαν δύο παρατάσεις ή πιο απλά, 50 λεπτά, για να επικρατήσουν 113-99 οι φιλοξενούμενοι (κ.α. 87-87, παρ. 96-96). Κατά συνέπεια, η ομάδα των δυτικών προαστίων θα αντιμετωπίσει, με μειονέκτημα έδρας, στον επόμενο γύρο των Play Off τον Παναθηναϊκό.

Ένα ματς με πολλές ανατροπές στο πρώτο ημίχρονο. Καθώς το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς (2-9, 3′). Οι βολές του Μάντσεν έφεραν μπροστά την ΑΕΚ (17-16, 7′) με 2/2 βολές. Επίσης, με συνολικό σερί 14-1 (25-16, 9′) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με +9. Όμως η δεύτερη ήταν μια εντελώς διαφορετική κατάσταση. Μιας και το Περιστέρι πάτησε… γκάζι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν… onfire, καθώς πέτυχε 36 πόντους με 6/7 δίποντα και 6/8 τρίποντα, δηλαδή με 12/15 σουτ εντός παιδιάς (80%). Ο Φρανσίκο με τρίποντο έβαλε το Περιστέρι μπροστά στο 15′ (34-37), ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Ντένμον έστειλε τη διαφορά στο +14 (39-53, 19′) για το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι υπερίσχυσαν στα ριμπάουντ (σ.σ.: 26 με 17), ενώ είχαν διψήφιους τους Φρανσίσκο (14π., 5ασ.) και τον Μπίλαν (12π., 10ρ.). Στην πλευρά των γηπεδούχων ο Γουίλιαμς είχε 10 πόντους.

Ως το 23′ το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο (45-57, 23′), αλλά ο Γουίλιαμς έβαλε… πεντάποντο! Ευστόχησε σε τρίποντο, πήρε φάουλ πάνω στο σουτ, ενώ δέχθηκε και τεχνική ποινή ο Σπανούλης για το 50-57! Βιαστικές επιθέσεις από τους φιλοξενούμενους, ειδικότερα μετά το 54-66 (26′) από τις βολές του Ντένμον. Η Ένωση έπαιξε καλύτερα στην άμυνα, έκανε επί μέρους 10-2 και πλησίασε στους 4 (66-70, 28′). Άμεσο 0-5 για την ομάδα του Σπανούλη (66-75) σε λιγότερα από 24′′! Το Περιστέρι διατήρησε το +10 (70-80) στο 33′, αλλά και στο 37′ (75-85). Αλλά στα τελευταία 3:44 του ματς, η Ένωση έκανε σερί 12-2, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν δύο πόντους από βολές, με κομβικό Λεμάρ και τον Φλιώνη να ισοφαρίζει. Καθώς ο Φρανσίσκο αστόχησε στο τέλος.

Στην παράταση το ματς ήταν για γερά νεύρα. Μιας και ο Γουίλιαμς έφερε την ΑΕΚ στο 90-87, αλλά ο Χάμερ έδωσε το προβάδισμα στο Περιστέρι (90-91). Το προβάδισμα άλλαξε 4 φορές. Ο Ντένμον πέτυχε το 95-96, ενώ έκλεψε την μπάλα στα 31′′. Αλλά δεν έκανε καλή επίθεση, η Ένωση πήρε την μπάλα και πήγε στις βολές με τον Μίτσελ στα 4.2′′. Εκείνος έβαλε μια (96-96), ο Φρανσίσκο αστόχησε στο φινάλε και το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Η «μάχη» συνεχίστηκε με τον ίδιο ζήλο από τους παίκτες των δύο ομάδων. Εκεί, στα 3:46 για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι τους εκατό (99-100) με τις βολές του Φρανσίσκο. Επιπλέον, το Περιστέρι με τον Χάμερ (4 σερί πόντοι) βρέθηκε στο +7 (99-106). Πρώτη φορά, μετά την κανονική διάρκεια, που μια ομάδα απέκτησε διαφορά μεγαλύτερη από 3 πόντους. Ωστόσο, οι παίκτες του Σπανούλη με καθαρό μυαλό έκαναν σερί 15-0 στα τελευταία 3:57 της δεύτερης παράτασης και με 113-99, πήραν τη νίκη και το εισιτήριο για την τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87, παρ. 96-96, 2η παρ. 99-113.