Η Μονακό έμεινε «ζωντανή» στα play off [vids]

Πέμπτη, 27 Απριλίου 2023 - 23:27

Με τον Λόιντ να κάνει… όργια (33π.) νίκησε 86-74 την Μακάμπι στο «Πριγκιπάτο». Έτσι ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά που «μετακομίζει» στο Τελ Αβίβ.

Μετά από ένα ματς για γερά νεύρα και πολλή ένταση στο «Πριγκιπάτο», η Μονακό νίκησε 86-74 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Πλέον, το ενδιαφέρον μεταφέρεται στο Τελ Αβίβ. Ωστόσο το δεύτερο ματς της σειράς είχε μεγάλη ένταση, με τους φιλοξενούμενους να δέχονται πολλές τεχνικές ποινές!

Το εκπληκτικό ξεκίνημα της Μονακό που προηγήθηκε 11-0 (3′) με 3/3 τρίποντα (δύο ο Ουατάρα) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Μιας και σταδιακά η Μακάμπι με τα τρίποντα του Μπόλντγουϊν επέστρεψε (11-8), αλλά ο Ντιαλό έδωσε… αέρα 8 πόντων στη γαλλική ομάδα (21-13). Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο με το έμμεσο τρίποντο του Σόρκιν, οι Ισραηλινοί προσπέρασαν 23-22 (12′). Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά στο +7 (33-26), η Μακάμπι με τις 3/3 βολές του Χίλιαρντ ισοφάρισε 33-33 (17′), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με σερί 4-0, μειώνοντας στον πόντο (42-41).

Αλλά στην τρίτη περίοδο οι Μονεγάσκοι πάτησαν… γκάζι. Ο ασταμάτητος Λόιντ συνέβαλλε για να προηγηθεί η ομάδα του με +10 (52-42). Τα τρίποντα των γηπεδούχων ήταν συνεχόμενα, με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο. Έτσι, οι συνεχόμενες βολές του Λόιντ έστειλαν τη διαφορά στους 15 (66-51). Το προβάδισμα της Μονακό έφτασε ως το +18 (76-58). Αλλά οι Ισραηλινοί έκαναν ένα μεγάλο come back και μείωσε σε 78-70. Ωστόσο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έβαλα τις βολές και επικράτησαν τελικά 86-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-41, 67-54, 86-74.