Η Φενέρ «έσπασε» το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού [vids]

Παρασκευή, 28 Απριλίου 2023 - 23:56

Η ομάδα του Ιτούδη πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ στο ΣΕΦ, είχε 20 πόντους από τα 14 λάθη του Ολυμπιακού και νίκησε 82-78, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά.

Στα ίσα ήρθε απόψε η σειρά του Ολυμπιακού με τη Φενέρμπαχτσε. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 82-78 από την τουρκική ομάδα στο ΣΕΦ. Καθώς η ομάδα του Ιτούδη πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ οδήγησε εκείνη του Μπαρτζώκα σε 14 λάθη, σημειώνοντας 20 πόντους από αυτά. Αν συνυπολογίσει κανείς και τους 18 από τα επιθετικά ριμπάουντ, ήρθε το 1-1. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Κωνσταντινούπολη για τα Game 3 και 4.

«Καυτή» εκκίνηση στο ΣΕΦ για τους «ερυθρόλευκους». Με 2/2 τρίποντα του Κάνααν και τον μαχητικό Γουόκαπ βρέθηκαν μπροστά με 10-1. Η άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα είχε εγκλωβίσει επιθετικά την Φενέρμπαχτσε. Αν και η τουρκική ομάδα μείωσε 12-8, ακολούθησε 9-0 της ελληνικής ομάδας για το +11 (19-8, 9′), ενώ με το τρίποντο του Σλούκα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14. Σημείο αναφοράς τα 3 κλεψίματα του Ολυμπιακού, αλλά και τα 3 κοψίματα, όταν η ομάδα του Ιτούδη είχε μηδέν και στις δύο κατηγορίες.

Βέβαια, μετά το 26-10 (12′) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, εμφανίστηκε ο X-Factor της Φενέρμπαχτσε. Αυτός ήταν ο Έντουαρντς. Άμεσα 2/2 τρίποντα (26-16), ενώ στη συνέχεια μείωσε σε 31-25. Το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς έδωσε μια… ανάσα στον Ολυμπιακό (34-25). Οι τρεις βολές από Φαλ (2/2) και Σλούκα (τεχνική ποινή) έφεραν τη διαφορά στους 7 (37-30), αλλά στα τελευταία 97′′ του πρώτου μέρους οι Τούρκοι με επί μέρους 4-0, διαμόρφωσαν το 37-34 του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε έμεινε στο ματς από την άμυνά της, αλλά και τα 9 επιθετικά ριμπάουντ του πρώτου ημιχρόνου.

Εξάλλου, ήταν φανερό πώς το ματς θα πάει στην ένταση και τις άμυνες. Μιας και οι διαιτητές επέτρεψαν ως ένα βαθμό την άμυνα, στα όρια του φάουλ, της Φενέρμπαχτσε. Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 43-36 με τον Γουόκαπ, ο Έντουαρντς συνέχισε να οδηγεί επιθετικά την τουρκική ομάδα (14π, 43-39). Ένα ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» τους έφερε στο +8 (51-43) με τον Βεζένκοφ (28′), αλλά οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενες βολές έμεινε κοντά στο σκορ, 53-51. Ωστόσο στο φινάλε ο Βεζένκοφ με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο πέτυχε το 56-51.

Εντούτοις, η Φενέρμπαχτσε με την «σκληρή» της άμυνας έβγαλε τα βασικά επιθετικά «όπλα» του Ολυμπιακού εκτός αγώνα. Επί μέρους 2-12 για το 58-63. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ έφτασαν στο 67-63. Στη συνέχεια η μονομαχία Σλούκα (7π.) και Χέις-Ντέιβις (10π.) ήταν όλα τα… λεφτά ως το 73-71. Ο Μότλεϊ έβαλε μπροστά τη Φενέρ, για να «απαντήσει» ο Σλούκας (76-75, 1:50). Το άστοχο σουτ του Βεζένκοφ στα 12′′ και το καλάθι του Ντόρσεϊ έδωσαν… αέρα στη Φενέρ (76-80, 8.5′′).

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Κέιναν 6 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 18 (2), Βεζένκοφ 18 (1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 2, Πίτερς 6 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (2), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3), Μπιμπέροβις Πιερ 9 (1), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Καλάθης 8, Ντόρσεϊ 8, Αντετοκούνμπο Κ.