Buzzer beater του Σλούκα και «ερυθρόλευκο» διπλό [vids]

Τετάρτη, 3 Μαΐου 2023 - 22:59

Με τρίποντο στο φινάλε του Έλληνα γκαρντ, ο Ολυμπιακός νίκησε 72-71 τη Φενέρμπαχτσε και πήρε ξανά το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια του.

Ο Κώστας Σλούκας δεν είναι απλά μεγάλος παίκτης! Είναι ο ηγέτης του Ολυμπιακού! Το έδειξε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς της Κωνσταντινούπολης. Με buzzer beater τριών πόντων έκρινε το τρίτο ματς της σειράς των «ερυθρόλευκων» με τη Φενέρμπαχτσε. Καθώς διαμόρφωσε το 72-71 που έδωσε στην ομάδα του Μπαρτζώκα το 2-1 στη σειρά.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά το ματς. Αντιμετώπισαν πρόβλημα τόσο στην αντιμετώπιση του Ντόρσεϊ όσο και στον Τζεκίρι που έκανε ζημιά. Έτσι η Φενέρμπαχτσε ήταν στο +6 (11-5) στο 5'. Αν και ο Φαλ μείωσε σε 15-13, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν ξανά πίσω με 6. Επιπλέον, με σερί 5-0 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η τουρκική ομάδα πήγε στο +11 (26-15)! Η είσοδος του second unit του Ολυμπιακού βοήθησε πολύ. Κυρίως με τον Σλούκα οργανωτικά και επιθετικά. Επίσης, και ο Μπλακ με τον Πίτερς βοήθησαν. Σερί 10-0 από το 13' ως το 17' για το προσπέρασμα (28-29), ενώ ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 33-38 (στα 34'').

Το νωθρό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο για το 45-40 στο 25', με 10-2 για την Φενέρμπαχτσε έδειξε πώς η πίεση ήταν μεγάλη. Πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση σε εκείνο το κομμάτι του ματς. Ο Καλάθης έστειλε τη διαφορά στους 8 (49-41, 28'), όμως Παπανικολάου και Σλούκας την κατέβασαν στους 6 στο τέλος της περιόδου. Ένα δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του, σκόραρε μόλις 7 πόντους και βρέθηκε να «κυνηγά». Το πρόβλημα ήταν εξίσου έντονο στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Μιας και στο 34', με τον Μότλεϊ η Φενέρ προηγήθηκε 60-51.

Εκεί, όμως, εκτός του Σλούκα βοήθησαν τόσο ο Μπλακ όσο και ο Βεζένκοφ. Ειδικά ο τελευταίος. Καθώς 3:25 πριν το φινάλε, με το τρίποντο του Σάσα, το σκορ έγινε 60-64, με σερί 13-0 του Ολυμπιακού! Η Φενέρ, όμως, με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντόρσεϊ και Καλάθη προσπέρασε 69-66 (1:43). Ο Μπλακ είχε 0/2 βολές, αλλά ο Βεζένκοφ έβαλε άλλο ένα μεγάλο σουτ (69-69, 48.8''). Η άμυνα βγήκε, αλλά ο Γουόκαπ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Με τον Γκούντουριτς να κάνει το 71-69 στα 3.9''. Αλλά στο τέλος, ο Κώστας με το τρίποντο της νίκης, «άλωσε» την Πόλη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 5, Μπιρσέν, Έντουαρντς 5 (1), Χέιζ-Ντέιβις 4, Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1), Τζεκίρι 15, Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 21 (3), Καλάθης 10 (2), Αντετοκούνμπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Κέιναν, Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 25 (3), Βεζένκοφ 17 (3), Παπανικολάου 6, Πίτερς 4, Μπλακ 9, ΜακΚίσικ 4.