Η Μπαρτσελόνα «σκούπισε» την Ζαλγκίρις [vid]

Τετάρτη, 3 Μαΐου 2023 - 23:25

Οι Καταλανοί νίκησαν 77-66 στο Κάουνας και θα επιστρέψουν στη λιθουανική πόλη μετά από λίγες ημέρες.

Στόχος επετεύχθη. Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο την ανωτερότητά της. Διότι πέτυχε την τρίτη σερί νίκη κόντρα στην ομάδα του Κάουνας. Αυτή τη φορά επικράτησε 77-66 των Λιθουανών. Έτσι έκανε το 3-0 και μετά από μερικές ημέρες θα επιστρέψει ξανά στην πόλη, αλλά για το Final-4 της Euroleague.

Σατοράνσκι και Βέσελι με 14 πόντους ξεχώρισαν για τους «blaugrana», ενώ Τόμπεϊ και Γιοκουμπάιτις είχαν 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Από την πλευρά των γηπεδούχων, Ουλάνοβατς και Μπιρούτις είχε 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Η καταλανική ομάδα είχε από την αρχή τον έλεγχο του ματς. Κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 10 πόντων με το… καλημέρα στο ματς (3-13). Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Μακσβίτις αντέδρασαν. Επέστρεψαν στο ματς και μάλιστα βρέθηκαν στο +5, 24-19. «Μάχη» μέσα στο παρκέ και στις δύο πλευρές, με την Μπαρτσελόνα να βγάζει αντίδραση και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στα μισά του ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά υπέρ των «balugrana» ανέβηκε στους 9 πόντους και λίγο πιο μετά έφτασε και στους 16 (45-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα έκανε περισσότερο διαχείριση, κράτησε το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση για το Final-4 του Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 26-29, 48-61, 66-77.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κάζις Μακσβίτις): Τέιλορ 6 (3 λάθη) , Λεκαβίτσιους 8 (2/2 τρίποντα, 5 λάθη) , Χέιζ 4, Σμιτς (4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 12 (5 ριμπάουντ) , Μπραζντέικις 7 , Πολονάρα 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίμσα 8 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μπουτκεβίτσιους 6 , Ουλανόβας 13 (2/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σ. Γιασικεβίτσιους): Σανλί 2 , Βέσελι 14 (5/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μαρτίνεθ , Κάλινιτς 2 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη) , Σατοράνσκι 14 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 3 , Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα) , Τόμπι 13 (3/5 τρίποντα) , Κούριτς , Γιοκουμπάιτις 11 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μίροτιτς 9 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).