Τη Ρεάλ δεν την ξεγράφεις ποτέ! [vids]

Πέμπτη, 4 Μαΐου 2023 - 23:37

Η «βασίλισσα» νίκησε ξανά στο Βελιγράδι, 85-78, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με την Παρτιζάν και θα παίξει την πρόκριση στο «σπίτι» της.

Την περασμένη εβδομάδα, μετά τα δύο break που έκανε η Παρτιζάν στη Μαδρίτη, ίσως αρκετοί να θεώρησαν τελειωμένη τη Ρεάλ. Πώς είχε ξοφλήσει ήδη! Αλλά και ό,τι είχε ήδη αποκλειστεί από το Final-4. Έλα, όμως, που τη «βασίλισσα» της Ευρώπης δεν την ξεγράφεις ποτέ. Οι «merengues» πήγαν στο Βελιγράδι. Έκαναν δύο διαδοχικά «διπλά», το δεύτερο απόψε με 85-78. Έτσι ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2. Επιπλέον, την οδήγησαν σε πέμπτο ματς. Αλλά πήραν ξανά το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια τους, κάτι που σημαίνει πώς το εισιτήριο για το Κάουνας θα κριθεί σε γνώριμο περιβάλλον, στο «παλάτι» τους!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ισπανική ομάδα έπαιξε αρκετά με τα μακρινά σουτ. Με πρόσωπο «κλειδί» στην πρώτη περίοδο τον Χάνγκα (11π.). Το αποτέλεσμα ήταν να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά, που έφτασε ακόμη και στους 14 πόντους, στο 13-27! Αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς είχε άλλη εικόνα και τροπή. Η Παρτιζάν έπαιξε πιο δυναμική στην άμυνα. Στην επίθεση, ο Παπαπέτρου ήταν κομβικός (8π.) για το 26-32. Καθοριστικός ήταν και ο Λεντέι που βοήθησε πολύ (14π.), αλλά η Ρεάλ κράτησε το +3 με 3/3 βολές του Γιούλ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η «μάχη» ήταν μεγάλη και αμφίρροπη. Ωστόσο, οι Σέρβοι αντέδρασαν καλά.

Ειδικότερα με σερί 6-0 προηγήθηκαν 51-49 με τον Άντζουσιτς (25'). Ο εξαιρετικός Παπαπέτρου με νέο τρίποντο έφερε ξανά την Παρτιζάν μπροστά (54-52, 27'). Αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σερί 7-1 και το τρίποντο του Ντεκ. Έτσι, οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία. Με την Ρεάλ να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά τους Σέρβους να είναι κοντά. Πλησίασαν στον πόντο (70-71, 35') με τον Λεντέι. Με 4/4 βολές του Γουίλιαμς-Γκος η Ρεάλ πήγε στο +6 (74-80, 1:47). Αλλά η πίεση της Παρτιζάν έφερε 4-0 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το σκορ στο 78-80. Το έμμεσο τρίποντο του Ταβάρες στα 54.8'' ήταν καθοριστικό, με τον Μούσα στα 18.4'' να διαμορφώνει το τελικό σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 25 (3ρ., 1ασ., 1κλ.), Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς, Παπαπέτρου 18 (3 τρ., 4ρ.), Έξουμ 6 (1τρ., 3ασ.), Νάναλι 2 (4ρ.), Λεσόρτ 11 (7ρ., 2ασ., 1 κλ.), Τριφούνοβιτς 3 (3ρ.), Άντζουσιτς 7 (3ασ.), Μάνταρ 6 (2ασ., 2κλ.).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τ. Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2ασ.), Ράντολφ 3, Φερνάντεθ, Αμπάλντε, Χάνγκα 15 (3τρ., 2ρ., 3ασ.), Χεζόνια 5 (6ρ., 1κλ.), Ροντρίγκεθ 8 (2τρ., 7ασ.), Ντεκ 14 (3ρ., 2ασ.), Κορνελί, Ταβάρες 15 (7ρ., 2κλ., 2κοψ.), Γιούλ 5, Μούσα 14 (8ρ., 3ασ.).