Ο Χάρντεν «εκτέλεσε» την Βοστώνη [vids]

Δευτέρα, 8 Μαΐου 2023 - 02:22

Ισοφάρισε με δίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας (107-107), ενώ με εύστοχο τρίποντο -στο φινάλε της παράτασης- έδωσε στη Φιλαδέλφεια τη νίκη με 116-115.

Από την… αρχή και πάλι η σειρά ανάμεσα στη Φιλαδέλφεια και στη Βοστώνη. Μιας και το Game 4 της σειράς καθορίστηκε από τα μεγάλα σουτ του Τζέιμς Χάρντεν. Ένα δίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκεια (15.9'') με το οποίο ισοφάρισε σε 107-107. Εν συνεχεία, το νικητήριο σουτ τριών πόντων στην παράταση (σ.σ.: 18.2'' πριν τη λήξη). Αντίθετα, ο Σμαρτ ήταν ο μοιραίος των Σέλτικς. Αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στο τέλος του ματς, ενώ στο φινάλε της παράτασης σημάδεψε σωστά σε σουτ τριών πόντων, αλλά εκείνο ήταν εκπρόθεσμο. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη για την Φιλαδέλφεια με 116-115 που ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά.

Ο «μούσιας» ήταν εξαιρετικός. Άκουσε αυτό που του είπε ο Εμπίντ μετά το Game 3. Δηλαδή να μην σταματήσει να σουτάρει. Έτσι με 42 πόντους (6/9 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ έκανε τη διαφορά. Από κοντά και ο Τζοέλ Εμπίντ. Ο σέντερ των Σίξερς πέτυχε 34 πόντους, ενώ είχε επίσης 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ Ακόμα ο Μάξεϊ είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρις 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στην πλευρά των Σέλτικς. Ο Τέιτουμ έκανε σπουδαίο ματς με 24 πόντους, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κοψίματα, ενώ ο Μπέτουν είχε 23 και ο Σμαρτ 21 (7 ασίστ) Ωστόσο δεν έκανε τη διαφορά στο τέλος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης με τα τρίποντά του!

Η Φιλαδέλφεια στο πρώτο ημίχρονο είχε τον πρώτο λόγο. Επιπλέον, κατάφερε να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά που έφτασε ως και τους 16 πόντους, 56-40. Αλλά η Βοστώνη επέστρεψε στο ματς. Καθώς «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε 96-96, 5:25 πριν το τέλος. Ακόμη, προσπέρασε με τον Χόρφορντ, 98-96 και έφτασε ως το +5 (100-105). Αλλά οι Σίξερς με το σουτ του Χάρντεν, στα 15.9'' ισοφάρισαν 107-107.

Ο Σμαρτ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο με τη λήξη. Στην παράταση, ο Τέιτουμ με τρίποντο έκανε το 115-113 για τους Σέλτικς στα 37'', πριν ευστοχήσει από τη γωνία ο Χάρντεν για το 116-115 (18.2''). Αλλά ξανά ο Σμαρτ σούταρε στο τέλος για τρεις. Ναι μεν ήταν εύστοχος, αλλά ήταν και εκπρόθεσμος! Οπότε η νίκη πήγε στη Φιλαδέλφεια που έκανε το 2-2 στη σειρά.