Στο Final-4 η Μονακό, αντίπαλος του Ολυμπιακού [vids]

Τετάρτη, 10 Μαΐου 2023 - 23:18

Η γαλλική ομάδα νίκησε 97-86 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Πριγκιπάτο και θα αναμετρηθεί με τους «ερυθρόλευκους», στον ημιτελικό (19/5, 18:00) του Κάουνας.

Το εισιτήριο για το Κάουνας εξασφάλισε η Μονακό. Η γαλλική ομάδα συνέχισε την… παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο στο Game 5 να παίρνει την πρόκριση για το Final-4. Οι Μονεγάσκοι νίκησαν 97-86 την Μακάμπι και θα βρεθούν στο δρόμο του Ολυμπιακού, στον πρώτο ημιτελικό του φετινού Final-4 (19/5, 18:00).

Η αναμέτρηση στο Μονακό είχε υψηλό τέμπο από τα πρώτα λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, το σκορ ήταν ήδη 7-10 στο 2' για την Μακάμπι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με κομβικό τον Τζέιμς ισοφάρισαν σε 17-17 (5'). Αλλά στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου, μετά το 24-24 από τον Χολ, η Μακάμπι έκανε επί μέρους 9-2 με εξαιρετικό Λορέντζο Μπράουν για το 26-33, έχοντας 11/14 σουτ εντός παιδιάς.

Όμως όλα αυτά άλλαξαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Εκεί οι Μονεγάσκοι με Τζέιμς και Λόιντ «έτρεξαν» σερί 15-0 για να προηγηθούν 41-33 (14'). Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και κατάφεραν με τα τρίποντα να πάρουν ξανά το προβάδισμα (45-47, 17'). Αλλά το πρώτο μέρος έληξε με το τρίποντο, buzzer beater, του Ουατάρα στο φινάλε για το 53-49.

Μεγάλη «μάχη» στην τρίτη περίοδο στο Μονακό. Παρότι η Μονακό μπήκε δυνατά και έφτασε στο +8 (57-49), η Μακάμπι «απάντησε» με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ και πέντε σερί τρίποντα, δύο από τον Μπόλντγουϊν. Έτσι, γύρισε το ματς για το 63-64 στο 26'. Ο Χολ έκανε το σκορ 72-68, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το καλάθι του Μπράουν και το ματς στο σουτ (72-70).

Εκεί, όμως, στην τελευταία περίοδο, φάνηκε η αποφασιστικότητα. Μιας και μετά το κάρφωσε του Μπόλντγουιν για το 74-75 (34') και τις βολές του Μάρτιν (76-79, 35'), οι Γάλλοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα και δεν έχασαν ξανά! Οι οκτώ σερί πόντοι του Λόιντ ήταν καθοριστικοί στο 10-0 των Μονεγάσκων (86-79, 37'). Επίσης άλλοι τέσσερις διαδοχικοί του Οκόμπο (94-85) και δύο του Χολ (96-85) στο 29'' τέλειωσαν το ματς και την υπόθεση της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86.