Η «βασίλισσα» της Ευρώπης πάει Κάουνας! [vids]

Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023 - 00:20

Ιστορική πρόκριση για την Ρεάλ. Η πρώτη ομάδα που γύρισε σειρά playoffs από το 0-2. Στο Game 5 νίκησε 98-94 την Παρτιζάν και πέρασε στο Final-4.

Αν υπάρχει μια ομάδα στην Ευρώπη που μπορεί να κάνει μεγάλες ανατροπές, όπως αυτή που έγινε στη Μαδρίτη, αυτή είναι η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν ένα μυθικό come back σε δύο επίπεδα. Όχι μόνο γιατί επέστρεψαν από το 0-2 σε νίκες, αλλά γιατί γύρισαν στο Game 5 από το -18 (41-59, 23'). Με τις παλιό-σειρές της να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Διότι τόσο ο Σέρχι (19π.) όσο και ο Γιούλ (8π. σε κρίσιμα σημεία), αλλά και ο Ρούντι με 2 επιθετικά ριμπάουντ συνέβαλλαν για τη νίκη 98-94. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη-πρόκριση των «merengues» που τους έστειλα στο Κάουνας. Εκεί στο δεύτερο ημιτελικό, θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα, σε ένα ακόμη ευρωπαϊκό clasico.

Ειδικότερα, στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ανοικτό από κάθε άποψη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε μια σημαντική διαφορά, με εξαίρεση το +3 των Σέρβων για το 16-19 (8'). Όμως το σκηνικό αυτό άλλαξε εντελώς στη δεύτερη περίοδο. Αν και οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν προσωρινά 25-25, ο Πάντερ πήρε μπροστά. Με τη διαφορά να φτάσει στο +9 (25-34). Ωστόσο η Ρεάλ γύρισαν ξανά στο ματς με τον Ταβάρες (30-34), Λεσόρτ και Πάντερ ανέλαβαν δράση και με σερί 21-9 έκλεισε το ημίχρονο στο +16 (39-55).

Επίσης, στο 23' ο Παπαπέτρου με μια βολή έστειλε τη διαφορά στους 18 (41-59). Όλα έδειχναν πώς η Παρτιζάν θα έκανε το τρίτο της break στη σειρά και θα περνούσε στο Final-4. Αλλά το… Old School της Μαδρίτης είχε άλλη άποψη. Ειδικότερα, ο Σέρχι, ο Γιούλ και ο Ρούντι. Ο Μούσα έδωσε επιθετικές λύσεις και μείωσε στους 10 (54-64, 25') με τρίποντο.

Με τον Μούσα να ευστοχεί με 3/3 βολές στα 1.8'' και να μειώνει σε 69-76. Σέρχι και Χεζόνια ισοφάρισαν σε 81-81 (34'). Επίσης, με το τρίποντο και δίποντο του Γιούλ η Ρεάλ προηγήθηκε 88-83 (36') με σερί 7-0. Ένα ακόμη τρίποντό του, 2:50 για το φινάλε διαμόρφωσε το 95-87. Η βολή του Χεζόνια έκλεισε το ματς με το 98-94.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94.