Η Ούνιξ έχει το πάνω… χέρι [vid]

Πέμπτη, 11 Μαΐου 2023 - 22:51

Πέρασε νικηφόρα από το Κράσνονταρ, μιας και επικράτησε 82-81 της Λοκομοτίβ Κουμπάν, με το νικητήριο σουτ του Νάιτ.

Προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην VTB League απέκτησε απόψε η Ούνιξ. Η ομάδα του Καζάν πέρασε νικηφόρα από το Κράσνονταρ. Στον τρίτο τελικό νίκησε 82-81 την Λοκομοτίβ και έκανε το 2-1 στη σειρά. Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε από το σουτ του Μάρκος Νάιτ, Διότι εκείνος ήταν που διαμόρφωσε το 82-81 στα 6.4'' πριν το τέλος του ματς. Στην άλλη πλευρά, ο Μπάρφορντ αστόχησε σε τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο!

Το Game 3 της σειράς ήταν συναρπαστικό. Με πολλές εναλλαγές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η Ούνιξ έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς και στο 6' προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά, 19-4. Σταδιακά η Λοκομοτίβ ισορρόπησε το ματς και έκλεισε τη διαφορά. Η ομάδα του Κράσνονταρ σκόραρε 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Έτσι ανέτρεψε τα δεδομένα και 45'' πριν τελειώσει το ημίχρονο πήρε το προβάδισμα, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +4.

Στη συνέχεια, στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα. Το αποτέλεσμα ήταν πώς απέκτησαν διαφορά 7 πόντων, 53-46 στο 22' και μετά 10 πόντων (64-54) στο 25'. Αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου, η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους μετά το τρίποντο του Ρέινολντς. Όμως, στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Ούνιξ περιόρισαν τα λάθη και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Πρώτη φορά προηγήθηκαν 76-75 (36') και τελικά νίκησαν με το καλάθι του Μάρκος Νάιτ στα 6.4''.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-44, 70-66, 81-82.