Η Χαποέλ «ξέρανε» την Τενερίφη! [vid]

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2023 - 21:30

Οι Ισραηλινοί με καλάθι του Κάρινγκτον στα  20.3'', νίκησαν 69-68 την ισπανική ομάδα και πέρασαν στον τελικό του BCL.

Ο πρώτος ημιτελικός του Basketball Champions League είχε συναρπαστικό φινάλε. Με την Χαποέλ Ιερουσαλήμ να παίρνει τη νίκη με 69-68 κόντρα στην Τενερίφη. Ένα ματς που κρίθηκε από το εύστοχο σουτ δύο πόντων του Κάρινγκτον στα 20.3'', αλλά και το άστοχο τρίποντο του Φιτιπάλδο σε «νεκρό» χρόνο! Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κάρινγκτον (19π.) και Βένε (15π.), ενώ από την πλευρά των Ισπανών οι Μαρσελίνιο (20π.) και Σερμαντίνι (18π.), αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Χαποέλ Ιερουσαλήμ και την Τενερίφη ήταν ματς για γερά νεύρα. Διότι κρίθηκε από δύο σουτ, στο φινάλε. Οι Ισραηλινοί το έβαλαν, οι Ισπανοί όχι. Έτσι οι πρώτοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Basketball Champions League. Θέτοντας εκτός διεκδίκησης του τίτλου, την περσινή κάτοχο!

Αν και οι Ισπανοί ξεκίνησαν δυνατά το ματς (9-4 στο 4') και κράτησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, στο δεύτερο το σκηνικό άλλαξε. Καθώς η Χαποέλ έπαιξε πολύ καλύτερα στην άμυνα. Επιπλέον, από το 25-17 (12') η ομάδα από τα Ιεροσόλυμα έκανε επί μέρους 13-1 για να προηγηθεί 30-26 (18'). Ακόμη καλύτερη ήταν η εικόνα της ομάδα από το Ισραήλ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Μιας και το προβάδισμα των 4 πόντων στο ημίχρονο, έγινε +15 (52-37) στο 28' με το τρίποντο του Μπράουν. Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά και περσινή κάτοχος του BCL «απάντησε». Πήρε το προβάδισμα στο 37' με τον Γκέρα (59-58) και με τον Μαρσελίνιο πήγε στο +4 (65-61, 39'). Αλλά στα τελευταία 102 δευτερόλεπτα έγιναν πολλά. Ο Σερρμαντίνι με 1/2 βολές έκανε το 68-67 στα 36''. Εν συνεχεία, ο Κάρινγκτον στα 20.3'' πέτυχε το 68-69. Στο φινάλε, ο Μαρσελίνιο βρήκε τον Φιτιπάλδο που αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-34, 42-52, 68-69.