Η Βόννη έκανε «κηδεία» στην Ουνικάχα! [vid]

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2023 - 23:38

Νίκησε 69-67 με τον Πέρι να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Τεράστια πρόκριση για την γερμανική ομάδα μέσα στη Μάλαγα. Η Βόννη άντεξε την αντεπίθεση των παικτών της Ουνικάχα στο φινάλε, επικράτησε 69-67 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του BCL όπου και θα αντιμετωπίσει την Χαποέλ Ιερουσαλήμ. Επιπρόσθετα έκανε «κηδεία» στην… οικοδέσποινα που είχε την τελευταία επίθεση δική της, αλλά ο Πέρι αστόχησε σε ένα «κακό» τρίποντο!

Ανοικτό ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Αν και η Ουνικάχα προηγήθηκε 8-4 με τον Κράβις (3'), η Βόννη δεν έχασε την επαφή με το σκορ. Ούτε όταν η Μάλαγα βρέθηκε στο +9 (20-11, 8') με το τρίποντο του Μπριθουέλα. Καθώς στα τελευταία 2:57 της περιόδου, οι Γερμανοί απάντησαν με δικό τους 11-2 (22-22, 7'') με τον Ντιλέινι. Ωστόσο, η Βόννη στο δεύτερο δεκάλεπτο επέβαλλε το ρυθμό της. Μιας και είχε καλύτερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Κράτζερ πέτυχε το 22-26 (12') με το σερί να φτάνει στο 15-2! Ο Γουόρντ έδωσε… αέρα 7 πόντων τους Γερμανούς (24-31, 14') και ο Ερέρα 9 (29-38, 17'). Επίσης με τρίποντο του Σορτς, η διαφορά πήγε στους 10 (31-41), 72'' πριν το ημίχρονο.

Οι παίκτες της Βόννης ήταν εύστοχοι από μακριά. Έτσι ο Ερέρα ανέβασε το προβάδισμά τους, στο +13 (33-46, 23'), όμως η Ουνικάχα «ροκάνισε» τη διαφορά. Με το έμμεσο τρίποντο του Ετζίμ μείωσε σε 42-48 (25') και ο Κάρτερ σε 47-52 (28'), αντίστοιχα. Η Μάλαγα έφτασε ως το -4 (50-54, 29') με το τρίποντο του Οσετκόφσκι. Επιπλέον, στο τέταρτο δεκάλεπτο πλησίασε στον πόντο, 57-58, με τον Ετζίμ (34'), Αλλά σε εκείνο το σημείο, η Βόννη αντέδρασε. Με επί μέρους 9-1 και 1/2 βολές του Σορτς προηγήθηκε με 9 (58-67), 1:55 για το φινάλε. Ο Πέρι με τρίποντο μείωσε σε 63-67 στα 29.9'' και ο Ετζίμ σε 67-69 στα 18''. Ο Σορτς είχε 0/2 βολές στα 10.6'', αλλά ο Πέρι πήρε τη χειρότερη επιλογή με ένα κακό τρίποντο και αστόχησε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 31-41, 50-57, 67-69.