Ο Τέιτουμ τράβηξε… 51 και έστειλε τελικό τους Σέλτικς [vids]

Δευτέρα, 15 Μαΐου 2023 - 01:11

Με εκπληκτική εμφάνιση (51π.) στο Game 7, ο σούπερ σταρ της Βοστώνης οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 112-98 κόντρα στη Φιλαδέλφεια. Αλλά και στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

Ένας «διαστημικός» Τέιτουμ «διέλυσε» μόνος τη Φιλαδέλφεια και έστειλε τη Βοστώνη στους τελικούς της Ανατολή. Πέτυχε 51 πόντους και ήταν το… άλφα και το ωμέγα στη νίκη 112-88, στο Game 7 των ημιτελικών της Ανατολής! Ο φόργουορντ των Σέλτικς είχε 11/14 βολές, 11/18 δίποντα και 6/10 τρίποντα σε 42 λεπτά. Επιπλέον, πήρε 13 ριμπάουντ, είχε 5 ασίστ, αλλά και 2 κλεψίματα.

Με τη συνδρομή του Μπράουν των 25 πόντων, αλλά και των Χόρφορντ (6π. 10ρ., 3ασ., 2κλ., 3κοψ.) και Μπρόγκντον (12π.) ήρθε η πρόκριση. Επόμενος αντίπαλος της Βοστώνης είναι το Μαϊάμι. Από την πλευρά των Σίξερς ο Χάρις είχε 19 πόντους, ενώ Εμπίντ (15π., 8ρ.) και Χάρντεν (9π., 7ασ.) τα «έσπασαν» με 9/38 σουτ, εκ των οποίων 1/9 τρίποντα!

Διπλή προσφορά* δωρεάν για όλους τους νέους παίκτες στο Pamestoixima.gr

Η συναρπαστική σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας πήγε το Game 7. Εκεί, με την εικόνα που είχε το πρώτο ημίχρονο έδειχνε πώς θα γίνει μεγάλη «μάχη»! Διότι στα μισά του ματς το σκορ ήταν 55-52, με την καθεμία από τις δύο ομάδες να έχει από μια περίοδο που ήταν ελαφρώς καλύτερη. Η Φιλαδέλφεια του πρώτο 12λεπτο με τον Πι Τζέι Τάκερ να ξεχωρίζει και τους Σίξερς να φτάνουν ως το +9 (29-20). Αλλά στη δεύτερη και μετά το +9 των φιλοξενούμενων (26-35), ο Τέιτουμ το πήρε… πάνω τους. Με 14 πόντους στο φινάλε, ήταν αυτός που οδήγησε στην ανατροπή και το προσπέρασμα της Βοστώνης.

Ωστόσο, στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο σούπερ σταρ των Σέλτικς ήταν ασταμάτητος! Καθώς πέτυχε 17 πόντους από τους 33 της ομάδας. Επιπλέον, ο Χόρφορντ «έσβησε» τον Εμπίντ. Η Βοστώνη έκανε σερί 18-0 και το 65-58 έγινε 83-58! Η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 25 πόντους με τους γηπεδούχους να μετρούν 8/14 τρίποντα. Με το πόδι στο… γκάζι και στην τελευταία περίοδο οι Σέλτικς που έφτασαν και στο +30 (108-78)! Έτσι η πρόκριση στους τελικούς ήρθε πανηγυρικά με το τελικό 112-88.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-29, 55-52, 88-62, 112-88.