Επιβλητικός Παναθηναϊκός, έριξε 100άρα στο Περιστέρι [vids]

Δευτέρα, 15 Μαΐου 2023 - 17:47

Το «τριφύλλι» νίκησε 101-57 την ομάδα των Δυτικών Προαστίων στο πρώτο ματς των ημιτελικών της Basket League.

Με μια εύκολη νίκη ξεκίνησε για τους «πράσινους» η σειρά των ημιτελικών της Basket League κόντρα στο Περιστέρι. Διότι ο Παναθηναϊκός νίκησε με το εμφατικό 101-57 την ομάδα του Σπανούλη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Το «τριφύλλι» είχε το εκπληκτικό 86% (19/22) στα δίποντα, αλλά και αρκετά υψηλό στα τρίποντα με 54% (13/24). Επίσης πέντε διψήφιους, αλλά και 32 ασίστ. Κακή εικόνα έδειξαν οι φιλοξενούμενοι. Ωστόσο στο δεύτερο ματς, το Σάββατο 20 Μαΐου (19:15) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», θα επιδιώξουν να εμφανιστούν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο.

Η αναμέτρηση στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 9-0. Αν και το Περιστέρι μείωσε σε 12-7 με κομβικό τον Φρανσίσκο, το τρίτο φάουλ του γκαρντ των φιλοξενούμενων έπαιξε κομβικό ρόλο στη συνέχεια του ματς. Οι «πράσινοι» διατήρησαν ένα καθαρό προβάδισμα που στην πρώτη περίοδο έφτασε ως το +9 (21-12).

Στη συνέχεια, ο Πονίτκα έφερε για πρώτη φορά το προβάδισμα των «πράσινων» στο +10 (27-17), με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς. Το Περιστέρι αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα, καθώς το «τριφύλλι» είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Έτσι, με το τρίποντο του Λι η διαφορά πήγε στο +21 (48-27), για να κλείσει το ημίχρονο με +24.

Ωστόσο, η ομάδα του Σπανούλη δεν κατάφερε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο να είναι ανταγωνιστικό σε βαθμό που θα του επέτρεπε να επιστρέψει στο ματς. Με δίποντο του Μποχωρίδη, ο Παναθηναϊκός απέκτησε… αέρα 30 πόντων στην αναμέτρηση (57-27)! Το προβάδισμα των «πράσινων» πήγε στην περίοδο και στο +33 (64-31).

Ήταν φανερό πώς το Περιστέρι είχε «παρατήσει» το ματς. Διότι ακόμη και στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Σπανούλη δεν κατάφερε να κάνουν κάτι στο ματς. Μιας και μετά τους 10 πόντους που σημείωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο τέταρτο σκόραραν 12! Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο. Έτσι με το τρίποντο του Παπαγιάννη έφτασε στο +40 (σ.σ.: 41 πόντοι, 93-52). Επιπλέον, με λέι απ του Καλαϊτζάκη σημειώθηκε και η μέγιστη διαφορά, το +47 (101-54), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το τρίποντο του Περσίδη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57.