Ο επιβλητικός Ολυμπιακός ψήφισε πρόκριση και τελικό [vids]

Παρασκευή, 19 Μαΐου 2023 - 20:10

Ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο, το τρίτο με επί μέρους 27-2, έδωσε στην ομάδα του Μπαρτζώκα την ανατροπή από το -12 και τη νίκη 76-62. Την Κυριακή στις 20:00 θα διεκδικήσει την Euroleague.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η αστοχία προβλημάτισε τον Ολυμπιακό, μέσα σε ένα δεκάλεπτο που έπαιξε το μπάσκετ του, απέδειξε γιατί είναι η καλύτερη ομάδα στην Euroleague. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε επί μέρους 27-2 και έφερε το ματς στα μέτρα του. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη 76-62 και η πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, στο Final-4 του Κάουνας. Με τον νικητή του ισπανικού «εμφυλίου» ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης θα «παλέψουν» οι «ερυθρόλευκοι» για τον τέταρτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας του. Ο εξαιρετικός Παπανικολάου, ο σταθερός Βεζένκοφ, ο γίγαντας Φαλ, ο αμυντικός «εξολοθρευτής» Γουόκαπ, ο οργανωτής Σλούκας ξεχώρισαν, αλλά κανείς δεν υστέρησε!

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μεγάλη νευρικότητα στο πρώτο δεκάλεπτο. Καθώς χρειάστηκαν σχεδόν 4' για να πετύχουν το πρώτο σουτ εντός παιδιάς. Ειδικότερα, ήταν τρίποντο με τον Κάνααν (4-6). Αλλά ξεκίνησαν με 1/8 σουτ, όπως και 3/7 βολές. Έτσι οι Γάλλοι προηγήθηκαν 12-6 (7'). Ο Τζέιμς με 8 πόντους οδήγησε επιθετικά την Μονακό στην περίοδο και ευστόχησε σε δύο σουτ από μακριά (11-18). Αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν λύσεις από τα 6,75μ. με Βεζένκοφ και Παπανικολάου για το 14-18 (53''). Το δεκάλεπτο τους βρήκε στο -6. Όμως, με 4 χαμένες βολές (3/7) και 4/11 σουτ εντός παιδιάς (1/4 δίποντα) δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο.

Ο Σλούκας οργανωτικά και ο ΜακΚίσικ (5π.) με την ενέργειά του, αλλά και το κάθετο παιχνίδι του, έδωσαν μια… ανάσα στον Ολυμπιακό. Μιας και στα πρώτα 3 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε σερί 8-2 και ισοφάρισε 22-22 (13'). Ωστόσο, η αστοχία στις βολές ήταν πρωτόγνωρη! Δηλαδή ποιος να το περίμενε! Ειδικότερα στο 15' είχαν 5/12 με τον Μπλακ να μειώνει σε 25-27.

Επιπλέον, η άμυνα των Γάλλων δημιούργησε έντονο επιθετικό πρόβλημα στους «ερυθρόλευκους». Το αποτέλεσμα ήταν το προβάδισμα της Μονακό με +10 στο 19' (28-38). Λίγο νωρίτερα ο Σλούκας ήταν ο μοναδικός που ευστόχησε σε 2/2 βολές (28-33, 18'). Έτσι το ημίχρονο έληξε με τους Μονεγάσκους στο +12 και τον Ολυμπιακό να έχει από 4/12 δίποντα και τρίποντα, αλλά και 9 χαμένες βολές (9/18)!

Όμως ως το 23' μια άλλη ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ της Zalgirio Arena. Στα πρώτα 2:40 κράτησε τη Μονακό χωρίς σκορ. Διότι έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Επίσης, οι επιθετικές επιλογές ήταν καλύτερες. Έτσι με σερί 8-0 μείωσε σε 37-41. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι. Έφτασαν στο 14-0 με Παπανικολάου και Βεζένκοφ (43-41, 24'). Ο Οκόμπο πέτυχε ένα καλάθι και ισοφάρισε προσωρινά 43-43.

Αλλά ακολούθησε ένα ακόμα σερί, 13-0 από τους παίκτες του Μπαρτζώκα. Μιας και εκτός από την σούπερ άμυνα που «στραγγάλισε» τους Γάλλους (σ.σ: τους έμεινε δύο φορές η μπάλα στο 24άρι), έφτασε στο +13 με το μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ειδικότερα, είχαν 8/9 δίποντα, ενώ η γαλλική ομάδα είχε 1/7 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Επιπλέον, το επί μέρους σκορ ήταν 27-2!

Στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (σ.σ.: ως το 34') οι παίκτες της Μονακό συνέχισαν να είναι άστοχοι, με εξαίρεση τον Οκόμπο. Καθώς ο τελευταίος πέτυχε 6 πόντους, για να μειώσει σε 60-51. Ειδικότερα, η γαλλική ομάδα έκανε επί μέρους 10-4 και μείωσε με τον Τζέιμς (60-53, 35'), αλλά Παπανικολάου και Φαλ έβαλαν τέλος στο «νεκρό» επιθετικό διάστημα της ελληνικής ομάδας (64-53).

Ο Γάλλος σέντερ ήταν κυριαρχικός στο διάστημα αυτό και κράτησε τους «ερυθρόλευκους» σε διψήφια διαφορά (66-55, 36'). Όμως το ματς είχε τελειώσει. Η διαφορά έφτασε ως και τους 16 πόντους (76-60) με τις βολές του Μπολομπόι στα 12.3''. O Οκόμπο με δύο βολές στα 3.4'' διαμόρφωσε το τελικό 76-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.