Η Ρεάλ έχει «πελάτισσα» την Μπαρτσελόνα στα Final-4 [vids]

Παρασκευή, 19 Μαΐου 2023 - 22:54

Οι Μαδριλένοι έκαναν ανατροπή στο δεύτερο μέρος και νίκησαν 78-66 τους Καταλανούς με επί μέρους42-24. Έτσι θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Euroleague.

Με σούπερ άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στον ισπανικό «εμφύλιο» κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Με επί μέρους σκορ 42-24 στο διάστημα αυτό και κρατώντας τους «blaugrana» στους 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα, επικράτησε 78-66. Έτσι πήρε το εισιτήριο για τον κυριακάτικο τελικό και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Επιπλέον συνέχισε την παράδοση κόντρα τους Καταλανούς στο Final-4, καθώς έχει το απόλυτο σε 4 ματς.

Συγκλονιστικός ο Ταβάρες με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, καθοριστικοί οι Χεζόνια (14π., 9ρ,) και Σέρχι (12π., 5ασ.). Ο Αμπρίνες πάλευε μόνος του (16π.), ενώ απογοητευτικός ήταν ο Μίροτιτς με 3 πόντους (1/10 σουτ, εκ των οποίων 0/7 τρίποντα).

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά και βρέθηκε μπροστά με 6-0. Αλλά στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα γύρισε το ματς. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βασίστηκε αποκλειστικά στο τρίποντο. Διότι έκλεισε το δεκάλεπτο με 6/10! Με παίκτες «κλειδιά» τους Αμπρίνες (9π, με 3/3) και Κάλινιτς (6π. με 2/2). Αντίθετα, οι «merengues» είχαν τον Ταβάρες ήδη διψήφιο (10π.). Οι σύνθετες άμυνες, μία ζώνη μία man-to-man, που έπαιζαν οι παίκτες του Ματέο, δεν προβλημάτισαν τους «blaugrana».

Διότι, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ήταν σε καλή ημέρα. Συνέχισαν να σκοράρουν από μακριά και έκλεισαν το ημίχρονο με 9/14. Έτσι με καταλυτικό τον Γιοκουμπάιτις, αλλά και πόντους από Σατοράνσκι και Κούριτς, η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τα ηνία στο σκορ. Από τα μισά του δεκαλέπτου βρέθηκε στο +7 (32-25, 16'), αλλά και το +9 (40-31, 19'). Ωστόσο με το τρίποντο του Γιούλ το πρώτο μέρος έληξε στο +6 για τους Καταλανούς.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η «βασίλισσα» της Ευρώπης με αφετηρία την άμυνα άλλαξε τη μορφή του ημιτελικού. Με τον εξαιρετικό Ταβάρες ισοφάρισε 47-47 και με τους Μούσα και Γουίλιαμς-Γκοες προηγήθηκε 54-47, κάνοντας σερί 15-0 (28'). Το τρίποντο του Λαπροβίτολα έδωσε στους Καταλανούς την δυνατότητα να πλησιάσουν σε απόσταση ενός τρίποντου (55-58).

Οι Μαδριλένοι κράτησαν την Μπαρτσελόνα στους 13 πόντους, στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Λαπροβίτολα ισοφάρισε 58-58, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Σέρχι Ροντρίγκεθ. Πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους για το 67-60 των «merengues» στο 36'. Ο Ταβάρες ήταν επιβλητικός, ενώ ο Γιούλ με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στο +10 (73-63, 39'). Με 5 διαδοχικούς πόντους του Χεζόνια το ματς τελείωσε στα 24.5'' (78-66).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78.