Basket League: Πήρε ξανά προβάδισμα ο Παναθηναϊκός [vid]

Τρίτη, 23 Μαΐου 2023 - 21:11

Για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε το Περιστέρι στον Παναθηναϊκό, που έφτασε με σχετική άνεση στο 89-80 κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά.

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Φρανσίσκο να κάνει ό,τι θέλει στο 1vs1 όποιον αντίπαλο είχε μπροστά του και να τελειώνει με εύκολα λέι απ τις φάσεις. Οι «πράσινοι» είχαν για οδηγό στην επίθεση τον Γκριγκόνις και με πολύ καλά ποσοστά από το τρίποντο διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με πολύ υψηλό σκορ (30-24).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (32-24) με τον Καλαϊτζάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες, η ομάδα του Σπανούλη όμως έτρεξε σερί 7-0 με τον τρομερό Φρανσίσκο για να μειώσει στον πόντο (34-33). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να εκμεταλλεύεται το τρίποντο και προηγήθηκε με 6 (42-36) για να απαντήσει εκ νέου το Περιστέρι με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια και να ισοφαρίζει σε 44-44, ενώ λίγο αργότερα ο Ντένμον με τρίποντο ισοφάρισε για το 49-49 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία για τις δύο ομάδες, αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε πολύ πιο συνεπής. Το γεγονός πως ο Σιλβέν Φρανσίσκο σημείωσε μόλις ένα (!) πόντο στην περίοδο ήταν ενδεικτικό της αλλαγής κατάστασης στο παιχνίδι, γεγονός που έδωσε στους πράσινους τη δυνατότητα για ένα σημαντικό σερί στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους (59-49 στο 24'). Η διαφορά μεγάλωσε μάλιστα ακόμη περισσότερο μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, με το +17 (76-59) να στηρίζεται στα 10/14 τρίποντα και τα +11 ριμπάουντ (24 έναντι 13).

Το πράσινο προβάδισμα έφτασε μέχρι το +21 (83-62 στο 32'), αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν η χαλάρωση των γηπεδούχων ήταν εμφανής. Κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Με πολύ καλύτερη άμυνα και με τον Δημήτρη Μωραΐτη να δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (83-74 στο 36'), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά και το δικαίωμα στο Περιστέρι bwin να πιστέψει πως μπορεί να κάνει το... θαύμα. Δεν τα κατάφερε πάντως, γιατί οι πράσινοι αντέδρασαν με τον δέοντα τρόπο, διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη στο Game 3.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.

Ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.