Επιστροφή στην ελληνική πραγματικότητα με άνετη νίκη [vids]

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2023 - 21:34

Αν και συναισθηματικά οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν ήταν στα καλύτερά τους, η ποιότητά τους έκανε τη διαφορά. Ήταν αυτή που τους οδήγησε στη νίκη 97-77, στην Πυλαία, κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός έκανε τη δεύτερη του νίκη, στα ημιτελικά της Basket League, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά στην Πυλαία, με 97-77. Έτσι έκανε το σκορ 2-0 στη σειρά και θέλει μια ακόμη για να περάσει στους τελικούς. Θα έχει την ευκαιρία την Κυριακή (28/5, 19:05) στο ΣΕΦ να την τελειώσει. Ο Δικέφαλος του Βορρά βασίστηκε σε Ράιλι και Φράνκε, αλλά πίσω από αυτούς δεν είχε άλλον επιθετικό πόλο. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολυφωνία με τέσσερις διψήφιους. Κορυφαίος ο Σλούκας (23π. με 4/6τρ.), ενώ οι δύο σέντερ τους ήταν διψήφιοι. Τόσο ο Φαλ (15π., 11ρ.) όσο και ο Μπολομπόι (10π., 11ρ.).

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, στο ματς στην Πυλαία, ήταν νευρικό. Διότι είχε το ίδιο θέμα με το πρώτο ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Αλλά το σερί 7-0 έκανε το 8-5 του Δικεφάλου του Βορρά σε 12-8 για τον Ολυμπιακό με Βεζένκοφ (6π.) και Φαλ (4π.). Η ομάδα του Τακιανού απάντησε με δικό της 8-0 (16-12, 6'). Οι δύο ψηλοί των «ερυθρολεύκων» έκαναν όλη τη δουλειά, αλλά ο Ράιλι με τρίποντο (5/8 οι Θεσσαλονικείς) πέτυχε το 19-17 (8'). Ο MVP της Ευρωλίγκας έδωσε νέο προβάδισμα (19-21, 9') στους φιλοξενούμενους, έχοντας 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Ειδικότερα από το 12' και μετά. Όταν ο Κακλαμανάκης μείωσε σε 26-30, ακολούθησε σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό, για το +11 (26-37, 14'). Αλλά και επί μέρους 15-3 για το 45-29 (16'). Καθώς ο εξαιρετικός Σλούκας (17π. με 4/5τρ.) ήταν αυτός που βγήκε μπροστά. Παράλληλα, καταλυτικός ήταν και ο Παπανικολάου, αλλά και ο Φαλ όταν επέστρεψε, αμφότεροι με 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο. Με το τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού, η διαφορά έφτασε στο +20 (34-54, 19'). Ο Δικέφαλος με Φράνκε (14π.) και Ράιλι (15π.) κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στους 15. Έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Χωρίς συγκέντρωση μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να κάνει επί μέρους 6-1 για το 47-57 (22'). Αλλά η απάντηση ήταν 7-0 του Θρύλου. Καθώς ο Φαλ (11π., 10ρ.) σκόραρε μέσα από τη ρακέτα (47-61). Επίσης, με το έμμεσο τρίποντο του Βεζένκοφ έγινε το σκορ 47-64 (24'). Αν και ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να έχει σκορ από Ράιλι (21π.) και Φράνκε (18π.), με Φαλ, ΜακΚίσικ και Σλούκα η διαφορά έφτασε στους 24 (51-75, 28'). Αλλά ξανά οι Θεσσαλονικείς την έριξαν στους 18 στο φινάλε της περιόδου με το τρίποντο του Χαντς.

Έτσι, με ένα ακόμα τρίποντο του Χαντς και τρεις (3/4) βολές του Σίμπερτ, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 67-79 (32'). Ωστόσο, το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην περίοδο ήρθε από σχεδόν δύο λεπτά. Αν και ήταν λογικό πώς είχε πέσει ο ρυθμός, ο Μπολομπόι πήρε χρόνο συμμετοχής και έδωσε λύσεις (10π., 11ρ.). Στη συνέχεια, το επί μέρους 9-2 των «ερυθρόλευκων» έκανε το σκορ 88-69, με το τρίποντο του Πίτερς (38'). Επιπρόσθετα, Σλούκας και Πίτερς με τρίποντα διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Οι δύο βολές του Ράιλι σε 21'' διαμόρφωσαν το τελικό 77-97. Μια νίκη από τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97.